Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Publiczna Szkoła Podstawowa w Wielkim Bukowcu

Pamiętnik przedszkolaka

Dzień Ojca

i POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA

 

opis alternatywny-dzieci z napisem wszystkiego najlepszego tato

        23 czerwca  był szczególnym dniem dla starszaków z naszej placówki. Z okazji Dnia Ojca przygotowały wiersz, laurkę oraz certyfikat dla tatusiów. Tego dnia sześciolatki przygotowały wiersze, piosenki na zakończenie edukacji przedszkolnej. Nauczycielki zrobiły wszystko co w ich mocy, aby jak najlepiej przygotować dzieci do przekroczenia progu szkoły.

          Te zakończenie było nieco inne niż każde, ponieważ uroczystość odbyła się w sali przedszkolnej, w obecności Dyrektora Szkoły i mam z klasowej Rady Rodziców.

       Kolejnym,  najważniejszym elementem uroczystości było wręczenie dzieciom dyplomów i książek przez Pana Dyrektora Jarosława Wrzałkę i wychowawczynię M.Pater.

Nie zabrakło także podziękowań dla wyróżnionych rodziców, którzy przez rok byli zaangażowani w życie przedszkola.

Ten wspólny rok minął dla wszystkich bardzo szybko. Było wiele zabawy i nauki, było mnóstwo wspaniałych chwil. Z pewnością każdy często będzie wracał do nich pamięcią.

Więcej zdjęć w galerii poniżej


Gina w przedszkolu

Cztery łapy, czyli pies w przedszkolu

Opis alternatywny-Collie pies malowany akwarelą wektor

              Dnia 24.06.2021r. dla dzieci z naszej szkoły została zorganizowana sytuacja edukacyjna z udziałem psa pasterskiego, rasy-owczarek szkocki collie, długowłosy, "LASSIE", o imieniu GINA. To pies bystry, wrażliwy i delikatny psychicznie, lubiący pracować z człowiekiem. Przyjazny, nie wylewny i mało agresywny. Pan Dyrektor Jarosław Wrzałka przyprowadził swojego przyjaciela by przedstawić dzieciom bohaterkę dnia- GINĘ.

Pies, jako najlepszy przyjaciel człowieka funkcjonuje w naszej świadomości od wielu dziesiątków lat.

         Spotkanie psa z dziećmi wprowadziło trochę niezwykłości w schemat dnia w przedszkolu. Zajęcia, które miały na celu stworzenie pozytywnego kontaktu pomiędzy uczestnikami, ·a psem pozwoliły w trakcie spontanicznej, radosnej zabawy uczestnikom przyzwyczaić się do kontaktu z psem. Dzieci głaskały go, wydawały polecenia. Pan Dyrektor opowiadał ciekawe historie i przygody dotyczące bohaterki dnia. Dzieci poznały jak należy pielęgnować i karmić pieska, jak aktywnie spędzać z nim czas. Dzieci dowiedziały się, że Gina bierze udział w psich wystawach i zajmuje czołowe miejsca. Bardzo lubi biegać za kółeczkiem i pokona wszystkie przeszkody na prośbę swego pana. Na boisku, dzieci mogły zaobserwować aktywność, sprawność i wytrzymałość Giny. Bawiły się razem z psem i biegały. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia, aby przypominały nam to spotkanie.

          Zajęcia dostarczyły uczestnikom pozytywnego ładunku emocjonalnego i satysfakcji z obcowania z psem, przełamały lęki w kontaktach z otoczeniem, stymulowały rozwój zmysłów i postrzegania, pozwalały oderwać się od otaczającej ich rzeczywistości.Tego typu spotkania pozwalają dzieciom na poszerzenie wiedzy o świecie zwierząt, rozwijają empatię i poczucie odpowiedzialności. Zajęcia te dały dzieciom wiele radości, były pouczające i  relaksujące, ponieważ  rytmiczne głaskanie psa i słuchanie bicia jego serca pozytywnie wpływa na samopoczucie dzieci w wieku przedszkolnym.

Więcej zdjęć w galerii poniżej

Małgorzata Pater
Wychowawca grupy przedszkolnej


WYNIKI MIĘDZYPRZEDSZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO

pt. "Wiosna w poezji dziecięcej" organizowany przez Niepubliczne Przedszkole "Maluszkowo" w Skórczu.

W konkursie wzięły udział dzieci w wieku przedszkolnym 3-6 lat. Tematem konkursu była poezja wiosenna, ekologiczno- przyrodnicza. Dzieci prezentowały utwór poetycki o powyższej tematyce. Konkurs odbył się on-line. Nagrania wysłano 12 maja.

Celem konkursu było popularyzowanie poezji dziecięcej, rozwijanie zdolności recytatorskich, zainteresowanie poezją, zachęcanie do występów na scenie, prezentacja umiejętności dzieci, wyrabianie nawyków zdrowej rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

Jury wyłoniło zwycięzców w 4 kategoriach wiekowych z różnych przedszkoli, ze zwróceniem uwagi na dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretacja tekstu, kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny.

Dnia 21.05.2021r. ogłoszono wyniki konkursu. Pan dyrektor Tomasz Malkowski wręczył laureatom nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Pozostałym uczestnikom konkursu wręczył dyplomy za udział oraz drobne upominki.

3-latki

  • Faustyna Kreja-III miejsce

4-latki

  • Iga Gracz- III miejsce

5-latki

  • Marek Szyca-II miejsce
  • Kinga Muszyńska- wyróżnienie

ZA UDZIAŁ: Filip ŻURAWSKI(3l) i Jakub Płaczek(5l)

6-latki (8 osób)

  • Anastazja Kreja-III miejsce
  • Monika Polaszek- wyróżnienie

ZA UDZIAŁ: Kamila Szweda, Natalia Gwizdała, Kacper Kielbratowski, Kamil Szymczak, Hubert Gracz, Błażej Cybula

 

Zdjęcia w galerii poniżej


Wyniki konkursu plastycznego pt.:"Spotkanie z książką"

 

opis alternatywny- chłopiec leży na brzuchu, podparty łokciami przy otwartej książce

W bibliotece szkolnej dzieci młodsze wysłuchały bajki pt.:"Czerwony Kapturek",  sześciolatki wysłuchały bajkę pt.: „O rybaku i złotej rybce”. Panie ogłosiły i zorganizowały jak co roku konkurs plastyczny pt.: „Spotkanie z książką”.

Dzieci wykonały ilustracje, które zawieszono na tablicach.

Jury spośród nauczycieli naszej szkoły nagrodziło prace.

opis alternatywny-okładka książki pt.:" Czerwony Kapturek", 

 

W grupie maluchów

 I miejsce -Kinga Muszyńska

 II miejsce Iga Gracz

 III miejsce Szymon Polaszek

Wyróżnienia otrzymali- Konrad Kowalewski, Zuzanna Wontka, Marek Szyca,Faustyna Kreja,Filip Żurawski.

opis alternatywny-okładka książki pt.:"O rybaku i złotej rybce"

 

W grupie starszaków"Odkrywcy"

I miejsce -Błażej Cybula

               -Kacper Kielbratowski

II miejsce-Kamila Szweda

                -Hubert Gracz

III miejsce -Anastazja Kreja

Wyróżnienia otrzymali- Bartosz Czarnecki, Magdalena Tomaszewska, Kamil Szymczak, Natalia Gwizdała.

Pan dyrektor Jarosław Wrzałka zaproszony na rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.:"Spotkanie z książką" wręczył uczestnikom konkursu przygotowane nagrody i dyplomy.

Laureaci otrzymali upominki zasponsorowane przez p. Elżbietę Małecką z funduszu szkolnego sklepiku. Nagrody książkowe ufundowała Rada Rodziców. Panie przygotowały maskotki i płyty z bajkami dla wszystkich dzieci za udział w konkursie.


Dzień pszczółki Mai

Opis alternatywny-pszczółka z dzbankiem miodu

      Sympatyczna pszczółka Maja, którą pamiętamy z dzieciństwa obchodzi swoje święto 20.05 W naszym przedszkolu również postanowiliśmy je obchodzić. Wykonaliśmy opaski pszczółkowe na głowy. Dzieci samodzielnie wycinały  pszczółki i nakleiły na opaski. Obejrzały prezentację na temat procesu powstania miodu na podstawie bajki z przygód pszczółki Mai i jej przyjaciela Gucia. Wykonały były prace plastyczne, dzieci rysowały, kolorowały, wykonały przestrzenne pszczółki, tańczyły, inscenizowały ruchem lot pszczół. Budowały z klocków ule. Słuchay piosenek o pszczółkach. A na koniec odbyła się degustacja miodu i wspólne pozowanie do zdjęcia.

Opis alternatywny-pszczółki latające i bawiące się pośród kwiatów

Sympatyczna pszczółka Maja, którą pamiętamy z dzieciństwa obchodzi swoje święto 20.05 W naszym przedszkolu również postanowiliśmy je obchodzić. Wykonaliśmy opaski pszczółkowe na głowy. Dzieci samodzielnie wycinały pszczółki i nakleiły na opaski. Obejrzały prezentację na temat procesu powstania miodu na podstawie bajki z przygód pszczółki Mai i jej przyjaciela Gucia. Wykonały były prace plastyczne, dzieci rysowały, kolorowały, wykonały przestrzenne pszczółki, tańczyły, inscenizowały ruchem lot pszczół. Budowały z klocków ule. Słuchały piosenek o pszczółkach. A na koniec odbyła się degustacja miodu i wspólne pozowanie do zdjęcia.

Zdjęcia w galerii poniżej


Przedszkolaki z wizytą w bibliotece szkolnej

Opis alternatywny-otwarta książka, na jej kartach przestrzenna bajka "O rybaku i złotej rybce"

 

   13 maja przedszkolaki z grupy „Odkrywców” wraz z wychowawczynią Małgorzata Pater odwiedziły bibliotekę szkolną. Ze względu na panującą pandemię jedna grupa przedszkolaków mogła wejść do środka. Maluchy odwiedzą bibliotekę w innym terminie. Część wycieczki odbyła się przed wejściem do biblioteki. Tu dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby zostać czytelnikiem biblioteki, jak należy się w niej zachować oraz jak szanować książeczki. Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika. Znakomicie poradziły sobie z rozwiązywaniem zagadek związanych z postaciami znanych im z bajek i baśni. Chętnie posłuchały bajki "O rybaku i złotej rybce", którą przeczytała pani bibliotekarka Elżbieta Małecka. Dzieci w małych grupkach zwiedzały wielkie dla nich „królestwo książek”. Pani bibliotekarka wskazała przedszkolakom, gdzie znajduje się przeznaczony dla nich regał z książkami. Milusińskim bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki.

   Spotkanie odbyło się w serdecznej  i pełnej miłych wrażeń atmosferze. Dla wielu przedszkolaków była to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia wizyta w bibliotece. Za wzorowe zachowanie i udział w spotkaniu dzieci otrzymały super naklejki. Panie ogłosiły konkurs plastyczny na temat wysłuchanej bajki. Po powrocie do sali dzieci wykonały prace plastyczne.

Zdjęcia w galerii poniżej


opis alternatywny-strażacy na tle wozu strażackiego

"Kto pracuje w hełmie,
pnie się po drabinie,
kiedy syczy ogień i gdy woda płynie?”

4 maja to Międzynarodowy Dzień Strażaka


opis alternatywny-strażak trzymający wąż strażacki


        Dzień ten został poświęcony strażakom w hołdzie za ich trud i narażanie życia, w podziękowaniu za pomoc i ratunek ludzkiego mienia i życia. Nie mogliśmy wybrać się na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielkim Bukowcu ani nie gościliśmy w naszym przedszkolu strażaka, gdyż pandemia nam uniemożliwiła wycieczki i spotkania z ludźmi różnych zawodów.

         W sali przedszkolnej dzieci w skupieniu obejrzały film- "numery alarmowe" i słuchały ciekawostek na temat pracy strażaka. Na podstawie ilustracji i zabaw dydaktycznych przybliżyłam dzieciom obowiązki strażaka.  Dzieci dowiedziały się, w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków i innych zdarzeń. Dzieci śpiewały piosenkę "Dzielni strażacy" i inscenizowały ruchem. Chustą animacyjną inscenizowały "wyjazd straży do pożaru". Podzieleni na zespoły malowały plakat -"policja", "straż pożarna" i "pogotowie ratunkowe" wraz z numerami ratunkowymi. Dzieci wykręcały numery ratunkowe na telefonie i zgłaszały zdarzenie. Wykonały ćwiczenia sprawnościowe - "wchodzenie po drabinie". Za czynny udział w spotkaniu każde dziecko otrzymało odznakę Dzielnego Strażaka Przedszkolaka.

       Jednym z celów przedszkola jest uczenie najmłodszych dbałości o własne bezpieczeństwo. Chcemy, aby każde dziecko wiedziało, pod jaki numer zadzwonić, kiedy dzieje się coś złego oraz jak zareagować, gdy w niebezpieczeństwie  jest ktoś inny. To ważne, aby  mały człowiek, wiedział, jak się zachować w sytuacji zagrożenia oraz gdzie można otrzymać pomoc i jak o nią poprosić.

Zdjęcia w galerii poniżej


Święto Konstytucji 3 Maja

Usiadł na gałęzi orzeł biały
- taki wielki , taki piękny i wspaniały.
Spojrzał Lech i uśmiech lica mu rozjaśnił:
- Oto znak, że zostaniemy tutaj właśnie.”

dziewczynka i chłopiec trzymają flagi biało-czerwone, za nimi duża flaga

W dniu 30 kwietnia 2021r. obchodziliśmy w naszej szkole 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczestniczyliśmy w uroczystej akademii, przygotowanej przez Dzieci z grupy  „ODKRYWCÓW” z udziałem grupy maluchów. Głównym celem uroczystości było upamiętnienie rocznicy uchwalenia Konstytucji regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej oraz rozwijanie poczucia przynależności narodowej u naszych „ Małych Patriotów.” W tak ważnym dniu Dzieci prezentowały się niezwykle uroczyście w galowych strojach, koszulkach biało-czerwonych, ozdobionych kotylionami w barwach ojczystych. Każde dziecko zaprezentowało indywidualnie swój strój z okazji "patriotycznej mody" które upamiętniono  pamiątkowym zdjęciem. Podkreślając wagę naszych symboli narodowych: Godła, Flagi, Hymnu oraz znaczenia Ojczyzny w naszym życiu - Przedszkolaki obejrzały film pt." Polskie symbole narodowe-Polak Mały" z powagą i dumą zaprezentowały treść wiersza: „ Kto ty jesteś? Nie zabrakło tekstów literackich "Co to jest Polska?" i „ Powiewa flaga”.

Opis alternatywny zdjęcia: Grupa przedszkolaków z "0B" podczas obchodów 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

Upamiętniając rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wszyscy uczestnicy patriotycznej akademii z wielką powagą zaśpiewali Hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego.” Pzedszkolaki śpiewały "Mój kraj jest naj…" i "piosenkę młodego patrioty". maszerowały machając chorągiewkami na szkolnym korytażu. Pan Dyrektor podkreślając wagę Konstytucji będącej zbiorem praw, gwarantujących praworządność i wolności obywatelskie, podziękował Nauczycielom M.Pater i L.Koc-Gracz za przygotowanie scenerii oraz uroczystości, P. Ani Gracz za pomoc Dzieciom, P.D.Stangel za wykonanie zdjęć, wszystkim, za piękną postawę i wspaniały występ. Było przepięknie, wzruszająco i uroczyście. Wszyscy przeżyli lekcję patriotyzmu i miłości do kraju ojczystego, która na długo pozostanie w pamięci naszych „Małych Polaków-patriotów”.

Opis alternatywny zdjęcia: Grupa przedszkolaków z "0A" podczas obchodów 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Dla małego dziecka pojęcie „Ojczyzna” jest wyrazem abstrakcyjnym. Aby w przyszłości rozumiało słowo: Polak - patriota - Polska - moja Ojczyzna, należy już teraz wspólnie z nim obchodzić święta narodowe, uczyć szacunku i przywiązania do rodzinnego kraju. 

Więcej zdjęć w galerii poniżej


POSZUKIWANIE ZAJĄCA WIELKANOCNEGO DNIA 26.03.2021R.

Dnia 26.03.2021r odbyły się wesołe poszukiwania słodkości i jajek, które zostawił w lesie w Wielkim Bukowcu wielkanocny zajączek. W zabawie uczestniczyły dzieci z grupy O"B" wraz z wychowawcą M.Pater i mamą Kamilki Szweda, która towarzyszyła dziecięcej wyprawie i robiła zdjęcia. Dzieci miały nadzieję odnaleźć upominki, ale także samego zająca, który według tradycji wędruje z koszyczkiem po świecie i na swej drodze zostawia drobne upominki. "Zajączkowe podchody" bardzo się dzieciom podobały. Zadaniem przedszkolaków było rozwiązanie „Wielkanocnego quizu” i wybrać spośród trzech odpowiedzi tą właściwą:

I. Kto przynosi prezenciki w Wielkanoc?
II. Co znajdziemy w koszyczku wielkanocnym?
III. Gdzie idziemy ze święconką?
IV. Malowane jajka w różne wzorki nazywamy:

Dzieci wypełniały zadania ruchowe, muzyczne, pamięciowe, matematyczne, słuchowe i orientacyjne na szlaku zająca. Celem "poszukiwań zajączka wielkanocnego" było:
– przekazywanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi poprzez zabawę
– rozwijanie ogólnej sprawności

obrazek przedstawiający figurkę zajączka

Święta wielkanocne – oprócz tego, że mają przede wszystkim upamiętnić śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa – są także okazją do kultywowania tradycji z zajączkiem. WESOŁYCH ŚWIĄT.


WITANIE WIOSNY 22.03.2021R.

Przyjście  nowej  pory  roku – wiosny  jest  doskonałą  okazją  do  tego,  by  uzmysłowić  dzieciom, jak  wielkie  bogactwo  niesie  ze  sobą  budząca  się  do  życia  przyroda. W naszym  przedszkolu  przygotowania  do  pożegnania  zimy  i  powitania  wiosny  zaczęły  się  kilka  dni  wcześniej.  Zmieniła  się  dekoracja przedszkola  z  zimowej  na  wiosenną. W sali zazielenił  się  kącik  przyrody.  Nie  zabrakło  również  prac  plastycznych,   dotyczących  pierwszych  zwiastunów  wiosny.

Witając wiosnę, zorganizowaliśmy  w  przedszkolu  „Zielony  Dzień”.  Każde  dziecko  w tym  dniu  miało  zielony  strój  i  przygotowany  wcześniej element symbolizujący wiosnę. Przedszkolaki  zebrały  się, żeby  wspólnie  powitać  Wiosnę. Podczas  uroczystości  dzieci  miały  okazję  przywoływać  Wiosnę  wierszykami  i  piosenkami  i  głośnymi  okrzykami. Pani  Wiosna oznajmiła  dzieciom, że  od  dziś  zaczyna  swoje  panowanie  w  przyrodzie  i  w  pogodzie.  Zaprosiła  dzieci  na  wiosenny  spacer.  Przedszkolaki  przygotowały ciasto do przygotowania gofrów i przemaszerowały  barwnym  pochodem  trzymając  w  rękach  wiosenne  symbole, kwiaty ręcznie robione, kolorowe frotki, "gaik-maik", zielone baloniki. Maluchy miały w rączkach grzechotki. Dzieci śpiewały piosenki "WIOSNO, WIOSENKO…:, skandowały hasła: Precz zimo zła…, Wiosno przybywaj, nie zwlekaj, każdy na Ciebie już czeka… przywoływały słoneczną pogodę.  Wyraziły  swoją  radość  z  przyjścia  nowej pory  roku..  Do przedszkola wróciły zadowolone i pełne wrażeń. Po spacerze panie przygotowały pyszne wafelki-serca i przedszkolaki częstowały wszystkich obecnych w szkole.  Dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały opaski na głowy z kwiatami, które były niezbędnymi rekwizytami w tańcu. Dzieci rozwiązywały zagadki związane ze zwiastunami wiosny. Słuchały Antonio Vivaldiego "Cztery pory roku" -WIOSNA. Dzieci stwierdziły zgodnie, że wiosna już przybyła i mamy nadzieję, że zagości u nas na dobre.


DZIEŃ KOBIET
DNIA 8 MARCA 2021r.

Dzień Kobiet w naszej szkole jest dniem wyjątkowym i bardzo uroczystym. Tegoroczne Święto Kobiet również takie było, a to za sprawą wszystkich chłopców, którzy przygotowali na ten dzień dla dziewczynek i pań wiele niespodzianek.

Dzisiaj dzień piękny, uroczysty!
Taki dzień raz w roku się zdarza,
Gdy 8 marca z gwarem wiosny,
Wytryśnie z kartek kalendarza.

Chłopcy z okazji Dnia Kobiet przygotowali dla swoich koleżanek mnóstwo atrakcji. Dziewczynki z grupy "O"B i pani wychowawczyni M. Pater dostały piękne tulipany, laurki, "ciasteczka życzliwości", kolorowe, papierowe korony. "Tęczowe galaretki serdeczności" przygotowała pani wychowawczyni swoim uczniom na deser. Oprócz upominków były zabawy integracyjne w formie potyczek między dziewczętami. Pierwsza konkurencja wymagała nie lada sprawności fizycznej.  Dziewczynki musiały jak najdłużej wytrzymać w pozycji lecącej jaskółki. Tu zwyciężczyniami okazały się wszystkie dziewczynki.

Dziewczęta robiły węzełki na sznurku, nawijały wełenkę na motek, rozwiązywały zagadki, przechodziły przez hula-hop.  Dziewczynki rzucały piłeczką do wyciętego serca, które trzymali chłopcy. Konkurs sprawnościowy -wieszanie prania na linkę za pomocą klamerki, wszystkim się podobał. Chłopcy podawali papierowe ubranka i klamerki koleżankom. Przeprowadzili także wybory klasowej modelki. Niemal jednomyślnie uznali, że z prawdziwą gracją modelek poruszały  na przygotowanym przez nich wybiegu są wszystkie dziewczynki z grupy. Następna zabawa polegała na wypiciu przez słomkę "eliksiru mądrości."W ostatniej zabawie, która wymagała  przechodzenia pod skakanką umieszczoną jak najniżej nad podłogą i wreszcie zostały obdarowane laurkami samodzielnie wykonanymi przez chłopców z grupy. Ręcznie wykonane papierowe tulipany powędrowały oczywiście do wszystkich pań w szkole oraz swoich mam. Ten dzień dziewczynki będą długo, mile wspominać i pewnie żałować, że Dzień Kobiet jest tylko raz w roku.

Było dużo śmiechu i dobrej zabawy. 

Więcej zdjęć w galerii poniżej


"Jasełka w przedszkolu"22.12.2020r.

Jasełka wywodzi się ze średniowiecznej tradycji widowisk o tematyce religijnej, odgrywanych w miastach w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Udział w nich brali żacy ze szkół albo członkowie bractw kościelnych. Natomiast bożonarodzeniowe rozpowszechniły się szeroko w całym kraju, że zaś treść ich jest związana z Jezusem

Mają urozmaicić powszechnie znane dzieje Bożego Narodzenia. Zawsze też wprowadzały i wprowadzają zarówno widzów jak i aktorów w tajemniczy nastrój Bożego Narodzenia.

Przygotowanie i zaprezentowanie przedstawienia jasełkowego to domena najstarszych klas szkolnych. W tym trudnym czasie uczniowie uczą się zdalnie i nie uczęszczają do szkoły. W związku z tym, że czas pandemii,  Jasełkę wykonały dzieci z oddziału zerowego pod kierunkiem katechety -p. Ireny Trochowskiej i wychowawcy Małgorzaty Pater.

Było to przedstawienie tradycyjne z pastuszkami, aniołkami i królami.

Mali widzowie z grupy maluchów, miały okazję oglądać przedszkolne „Jasełka” poddając się nastrojowi chwili. Blask gwiazdy betlejemskiej, tradycyjnej szopki,  melodie kolęd, solowy śpiew „Maryi” czy innych postaci, wywołują wspomnienia z dzieciństwa, skłaniają do refleksji. Zawsze z niecierpliwością oczekujemy na nadejście okresu Świąt Bożego Narodzenia.

            Okres świąteczny jest dla wszystkich okazją do refleksji nad przemijającym czasem, do wspomnień, wzruszeń, do pojednania z bliskimi, do czynienia dobra dla innych ludzi.

Uczmy nasze dzieci nie tylko brać, ale przede wszystkim dawać innym radość i miłość.

Bo „miłość się mnoży, kiedy się ją dzieli”


Kreatywne bombki choinkowe"ODKRYWCÓW"


Dnia 14.12.2020r. przedszkolaki zdobiły przeźroczyste, plastikowe bombki kolorowymi cekinami, brokatami, naklejkami. Wymieniały się spostrzeżeniami dotyczącymi zdobienia. Swobodnie wybierały sobie bombki okrągłe lub w kształcie gwiazdki. Dzieci nazywały przyniesione elementy zdobienia, były śnieżynki, gwiazdki, renifery, bałwanki, mikołaje i inne. Dobierały sobie złote, niebieskie, srebrne i białe brokaty. Każde nawlekło wstążeczkę, zawieszkę na choinkę. Przedszkolaki przygotowały kartki świąteczne dla swoich rodziców. OBDARUJĄ SWOICH RODZICÓW WŁASNORĘCZNIE WYKONANYMI BOMBKAMI I KARTKAMI BOŻONARODZENIOWYMI Z OKAZJI  ZBIŻAJĄCYCH SIĘ ŚWIĄT.


 DEKOROWANIE PIERNIKÓW I CIASTEK dn.10.12.2020r.


Ojej cóż za zapach! ktoś upiekł pierniki!

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia kojarzą się nam z choinką,  kolędami, dekoracjami, prezentami, składaniem życzeń, potrawami, ciastami  i ich zapachami. Przedszkolaki w okresie przedświątecznym zapoznają się i wzbogacają wiadomości  na temat tradycji i symboliki świąt Bożego Narodzenia. Wykonują prace plastyczne, kartki świąteczne, dekoracje, kolorowe łańcuchy na choinkę, ozdabiają bombki, śpiewają piosenki o tematyce zimowo-świątecznej, pastorałki i kolędy.

W tym radosnym i pięknym nastroju dzieci z oddziału przedszkolnego wykonały jeszcze jedno zadanie. Mamusie w domu wraz z dziećmi piekły świąteczne pierniczki. Wycinały foremkami różne kształty z ciasta. Były to różnej wielkości choinki, aniołki i gwiazdeczki. Najbardziej oczekiwanym momentem było dekorowanie pierniczków i ciasteczek maślanych.  Polewanie lukrem,  czekoladą, posypywanie  kolorowymi groszkami, malowanie cukrowymi pisakami - to była największa frajda!  Każde ciasteczko dekorowane według fantazji dzieci stawało się małym cudeńkiem. Był to naprawdę mile spędzony czas w przedszkolu podczas którego dzieci pracowały i jednocześnie świetnie się bawiły. Przyjemnie było dekorować  ciasteczka a jeszcze przyjemniejsza była ich degustacja… Pozostałe ciastka zostaną przeznaczone na poczęstunek z okazji spotkania opłatkowego przy choince.

Dzieląc się ciasteczkowymi słodkościami  w imieniu przedszkolaków życzę wspaniałych, zdrowych, radosnych, smacznych i pachnących Świąt Bożego Narodzenia!


"Dzieci ze szkoły z  Wielkiego Bukowca
Dzieciom z Domu Dziecka w Bąkowie".

Bąkowo. Dom Dziecka mieści się w dawnym pałacu Czapskich, obecnie nazwany placówką opiekuńczo-wychowawczą. Zabytkowy pałac dzieli swoje wnętrza, w związku z przepisami, na trzy takie placówki. Łącznie to 41 dzieci, w wieku od roku i czterech miesięcy do 22 lat. W Bąkowie szczególnie brakuje sprzętu ochrony osobistej. Ta placówka jest przepisami prawa zobowiązana przyjąć dzieci “z interwencji”, czyli na przykład zabrane z domów rodzinnych gdzie dochodziło do przemocy domowej czy nadużywania alkoholu.

W terminie 27 XI-04 XII w naszej szkole zorganizowaliśmy akcję "Dzieci ze szkoły z  Wielkiego Bukowca-Dzieciom z Domu Dziecka W Bąkowie". Pracownicy szkoły, dzieci, rodzice wzięli sobie do serca trudną sytuację dzieci i włączyli się do akcji w bardzo dużym stopniu. Zebrane dary zostały przewiezione do Bąkowa i będą służyły dzieciom. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za udział w zorganizowanej akcji.


MIKOŁAJ W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

Jak co roku szóstego, w tym wyjątkowo siódmego grudnia w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie ze Świętym Mikołajem. Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekały na gościa. Dzieci ubrane były w świąteczne stroje. Każdy miał czerwony element ubrania. Były czerwone czapeczki, uszy renifera, ubranie skrzata a nawet Mikołaja. Mikołaj złożył wizytę wychowankom oddziałów przedszkolnych. Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka Św. Mikołaja. Pomimo braku białego puchu w godzinach rannych w asyście swoich pomocników przybył do dzieci Św. Mikołaj. Gdy tylko gość wszedł do sali,  na buziach przedszkolaków  pojawiły się uśmiechy i radość. Wcześniej maluchy nauczyły się wielu piosenek i wierszy, które  specjalnie dla Niego przygotowały, oraz wykonały jego portrety i laurki.    Dzieci  powitały gościa piosenką. Przedszkolaki rozmawiały z Mikołajem i obiecały, że zawsze będą grzeczne.  Na koniec po zapewnieniach, że będą się starały zachowywać grzecznie w domu i w przedszkolu, Mikołaj obdarował je prezentami. Po wykonaniu wspólnego zdjęcia,  dzieci podziękowały i pożegnały Mikołaja. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze.  Szkoda tylko, że ten wyjątkowy gość odwiedza wszystkich tylko raz w roku…

Tego dnia zaplanowaliśmy także malowanie bluzeczek. Warsztaty w oddziale zerowym przeprowadziła pani Anna Szweda.  Nastrój świąteczny sprzyjał dzieciom w tworzeniu kreatywnych prac. Dzieci chętnie malowały elementy bożonarodzeniowe i inne wzory specjalnymi farbami do tkanin. Ten dzień był pełen wrażeń i szybko nam minął.


ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU

 

 30.11.2020 r. był dla wszystkich przedszkolaków wyjątkowy. Do dzisiaj przetrwała tradycja andrzejkowa, będąca zabawą. Andrzejki są spotkaniem towarzyskim dostarczającym wielu przeżyć i emocji. W tym dniu dzieci powitały się wierszem- Dziś Andrzejki -fajna sprawa, dla nas wszystkich to zabawa .   Wszyscy są..witam was, każde dziecko czuło się powitane. Zabawy „Krąg przyjaźni”- przekazaniem kluczyka koledze, "wędrujący kapelusz", pląs, zabawa taneczna ze zmianą partnera” dwum tańczyć się zachciało". Była praca w grupach. Zaplanowano z dziećmi rysowanie muzyki-mały relaks... Zabawa "wycieczka do zooo sprawiła że dzieci były bardziej skupione i wykonywały zadania do opowieści ruchowej.. Były również zabawy z chustą animacyjną- poszukiwaniem kolorów i zabawę w "karuzelę" i z piosenką "pada, pada."  Był wspólny słodko-owocowy poczęstunek. Na pożegnanie– podziękowano sobie wzajemnie  za wspólną zabawę. Na pamiątkę dzisiejszego dnia dzieci wykonały andrzejkowe czapeczki na głowę. Z elementem szycia wykonały kukiełki- małpeczki, misie i koniki zakupione przez rodziców. Andrzejki w naszym przedszkolu były jak niezwykle udane.


  DZIEŃ MISIA 25.11.2020r.

Jak co roku 25 listopada wszystkie misie na całym świecie obchodzą swoje święto. My uczciliśmy je w naszym przedszkolu w dniu dzisiejszym. „Pluszowy miś”, „Jadą, jadą misie” czy „ Miś brązowy i miś biały” to tylko niektóre z utworów, które dziś zabrały naszych przedszkolaków do opływającej miodem, misiowej krainy a nas do czasów dzieciństwa. Nasza uroczystość rozpoczęła się ciepłym przywitaniem dzieci oraz wspólnym zaśpiewaniem piosenki „ Jestem niedźwiadek” ilustrowanej ruchem. Po tym miłym wstępie, wykonaniu opasek misia na głowę, w przystępny dla dzieci sposób, zaprezentowana została historia pluszowego misia, który od ponad 100 lat jest ulubieńcem i towarzyszem nie tylko najmłodszych. Kolejnymi przygotowanymi atrakcjami były zabawy z chustą animacyjną z naszymi bohaterami- misiami w roli głównej, zabawa ruchowa przy znanej wszystkim piosence „ Stary niedźwiedź mocno śpi” a także wykonywanie wspólnie z misiami różnorodnych zadań. Dzieci pełne radości, czerpanej ze wspólnej zabawy, z wielkim zainteresowaniem obejrzały także krótki film prezentujący etapy rysowania misia, który dla wielu okazał się bardzo przydatny podczas późniejszego kreślenia misia na papierze. Naszemu wspólnemu spotkaniu towarzyszyły liczne atrakcje, miś z płyty CD, obejrzenie przygód Kubusia Puchatka i Gumisiów, zabawy i taniec przy muzyce misiowych bajek-zagadki słuchowe, stanowiły zakończenie naszej imprezy. Po pełnej uśmiechu, ogromu radości zabawie, dzieci podśpiewując poznane piosenki, już dziś z niecierpliwością oczekują na kolejne Święto Pluszowego Misia. Najważniejszy, główny cel imprezy- wspólna, zgodna zabawa- został osiągnięty.


Dzień Zdrowego Śniadania-
„Śniadanie daje moc”

Dzieci z oddziału zerowego dowiadywały się o konieczności racjonalnego odżywiania się, poznawały zasady zdrowego żywienia oraz rolę warzyw i witamin w codziennym jadłospisie. Ozdabiały swoją salę pracami promującymi zdrowe odżywianie.

8 listopada obchodzimy Dzień Zdrowego Śniadania - jednego z najważniejszych posiłków. Pełnowartościowe śniadanie powinno zawierać różnorodne, naturalne składniki, być bogate w produkty zbożowe i przede wszystkim należy jeść je codziennie. Dietetycy podkreślają, że śniadanie powinno być różnorodne, czyli zawierać różne produkty z podstawowych grup spożywczych, takich jak owoce czy nabiał.

Podsumowaniem tych działań było zorganizowanie Dnia Zdrowego Śniadania. Dnia 20.11.2020r. Dzieci z entuzjazmem, przystąpiły do degustacji przygotowanych przez siebie zdrowych śniadań. Wyczarowały prawdziwe dzieła sztuki, które szybko zniknęły z talerzy. Pojawiło się wiele pomysłów na kolorowe i zdrowe kanapki. Śniadanie było przepyszne, urozmaicone, niecodzienne. Zrobione własnoręcznie, smakowało wyjątkowo. Po zajęciach kulinarnych, dzieci śpiewały piosenki związane tematycznie ze zdrowym stylem życia oraz rysowały warzywa i owoce. Przygotowała też owocowy deser -winogronowy jeżyk. Była to niezapomniana przygoda edukacyjna promująca zdrowie w naszym przedszkolu.


10 listopada to Międzynarodowy Dzień Jeża


W Polsce jeże są objęte ochroną, ale czy zawsze o tym pamiętamy? Są niezwykle pożyteczne dla naszych lasów i ogrodów. Może warto, z okazji ich święta, zostawić w ogrodzie kopczyki liści, by mogły w nich wygodnie przespać zimę?

Strefy dla jeża znajdują się w zacisznych miejscach, oddalonych od tych uczęszczanych przez ludzi i są zazwyczaj oznakowane, żeby nikt nie uznał ich za zwyczajną stertę liści i nie sprzątnął.

Takie “domki” można jeżom urządzać także w prywatnych ogrodach i to się na pewno opłaci. Jeże są bardzo pożyteczne, odżywiają się wieloma szkodliwymi owadami. Chronią więc nasze lasy i ogrody przed szkodnikami, a potrafią je zjadać dosłownie na kilogramy! Jeże są największymi ssakami owadożernymi w naszym kraju. Dlatego zanim sprzątniemy liście z grodu – zastanówmy się, czy nie warto zostawić choćby jednej sterty. Żeby jeż miał gdzie przespać zimę.

Dzieci ulepiły z masy trocinowej jeża. Połączyły wiedzę ze świata pzyrody ze Świętem Odzyskania Niepodległości. Patriotyczne jeże z biało czerwonymi choragiewkami zdobiły salę przedszkolaków. Biało-czerwone kokardki zdobiły ubrania dzieci.   


5 LISTOPADA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło;

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest wspaniałą okazją, by zanurzyć się w bajkowym świecie, który dzieci tak uwielbiają. Sala klasy 0-"ODKRYWCÓW" zamieniła się w bajkową krainę. Wspólne zabawy, tańce, zagadki, kolorowanki, czytanie bajek – wypełniły ten wyjątkowy dzień.

Bajkowe postaci towarzyszyły wszystkim, rozweselając, zabawiając i poprawiając humor!

Pojawiły się między innymi pięknie wystrojone księżniczki, biedronka, duszek, Roszpunka. Był również Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek, Myszka Miki i inni bajkowi bohaterowie. Natomiast wśród chłopców największym zainteresowaniem cieszył się Spider-man i Batman, Psi patrol, Strażak Sam, Smerf, Harry Potter

Przedszkolaki w tym dniu miały okazję zaprezentować swoją ulubioną postać z bajki, za którą się przebrały, wysłuchały fragmentów kilku bajek, które same wybrały. Święto bajkowych postaci uczciliśmy wspólną zabawą, był też przedszkolny quiz pt.: ” Bajeczny świat”: różne zagadki i konkursy wymagające wykazaniem się znajomością bajek, tych bardziej i mniej znanych. Dzieci rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą. Segregowały rekwizyty z bajek i układały puzzle. "Jak Kopciuszek"- oddzielały groch od fasoli. Utożsamiając się z bohaterami bajek dzieci jakby uczestniczyły w ich przygodach, smutkach i radościach.


DZIEŃ KASZTANA 20.10.2020r.


Brązowy kasztan to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli złotej polskiej jesieni. Niestety, nie każdy wie, że ów niepozorny kasztan posiada w sobie wielką siłę i moc. Okazuje się, że jego niezwykłe właściwości znane są ludzkości od bardzo dawna.

Owoce kasztanowca cenione są przez ludzi ze względu na swoje walory dekoracyjne, pięknie prezentują się w stroikach lub w ogrodzie jako ozdoby jesienne.


Świetnie sprawdzają się także jako elementy zabaw dla dzieci. Da się z nich tworzyć piękne ludziki i zwierzęta, poprzez łączenie kasztanów wykałaczkami. Zbiory trwają zazwyczaj od września aż do końca października. Dzieci zgromadziły kasztany w "zielonym kąciku". Tego dniaprzedszkolaki  śpiewały piosenki "Leci kasztan", "Kasztanki". Bawiły się w "gorącego kasztana i kolorowały szablon liścia i owocu kasztanowca. Dzieci wysłuchały wiersza "Skaczące kasztany". Wykonywały stworki kasztankowe i układały z kasztanów poznaną literkę oraz poznane figury. Wykonały ćwiczenia oddechowe "liście na wietrze", przeliczały kasztany, układały od lewej do prawej strony stołu, u góry, na dole...rzucały kasztanem do celu. Dzień z kasztankiem umilił dzieciom czas jesiennego pobytu w przedszkolu.



PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKÓW

 

             Dzień 7 października 2020 r. pozostanie na długo w pamięci dzieci i rodziców z oddziału przedszkolnego Publicznej Szkoły Podstawowej w Wielkim Bukowcu. Właśnie tego dnia odbyła się ważna przedszkolna uroczystość – “Pasowanie na Przedszkolaka”. Dzieci ubrane byli na galowo, przepiękna dekoracja zdobiła główną ścianę, przygotowany był sprzęt nagłaśniający – to wszystko po to, aby pasowanie przedszkolaków wypadło jak najbardziej uroczyście mimo pandemii. Ze względów bezpieczeństwa apel został podzielony na dwie części. W pierwszej części pasowane były starszaki a w drugiej maluchy.

Wreszcie nadszedł ten długo wyczekiwany moment. W szkole panowała podniosłą atmosfera. Uroczystości rozpoczęły się od oficjalnego powitania zaproszonych gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluchy i starszaki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były piosenki, wierszyk, zabawy ruchowe i taniec. Gromkim brawom nie było końca.

            Pan dyrektor Jarosław Wrzałka widząc olbrzymie zaangażowanie naszych milusińskich wziął magiczny ołówek i kładąc go każdemu dziecku na lewym ramieniu powtarzał „Pasuję Cię na przedszkolaka Publicznej Szkoły Podstawowej w Wielkim Bukowcu”. Na ich twarzach widać było powagę i dumę. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało dyplom i drobny upominek, który zafundowali rodzice. Również przybyli goście obdarowali świeżo pasowanych przedszkolaków mnóstwem prezentów, którymi będą wspólnie bawić się każdego dnia w przedszkolu.

            To miłe spotkanie zakończyło się wspólną fotografią oraz zaproszeniem na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

            Nowo pasowanym przedszkolakom i starszakom życzymy wielu sukcesów, przyjaźni i samych radosnych chwil spędzonych w przedszkolu!


Pamiętnik przedszkolaka
w Wielkim Bukowcu 2020-2021r.

Pamiętnik przedszkolaka w Wielkim Bukowcu 2020-21r.

         Do oddziału przedszkolnego „Odkrywców”- uczęszcza 17 dzieci 6 letnich. Wychowawcą dzieci sześcioletnich jest p. Małgorzata Pater. Do oddziału przedszkolnego uczęszcza 16 dzieci-3, 4 i 5 letnich. Wychowawcą oddziału dzieci młodszych jest p. Sylwia Czarnowska, opiekunem p.Anna Gracz. Początek września to czas zabawy, zawierania umów, kontraktów grupowych, zapoznania się z ramowym rytmem dnia, rozkładem zajęć i z wszystkim co dla przedszkolaka nowe.

ŚWIATOWY DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA 21.09.2020r.

Wszyscy swoje święto mają
Tańczą, skaczą i śpiewają
Przedszkolaki przykład dają
i też swoje święto mają”.

 

Dnia 21.09.2020rprzedszkolaki obchodziły
„Światowy Dzień Przedszkolaka”. 

Już od samego rana panowała wesoła i radosna atmosfera. Po zaśpiewaniu piosenki "Jestem sobie przedszkolaczek- dzieci otrzymały przygotowane medale przedszkolaka, które samodzielnie wycinały i robiły zawieszki na szyję. Ozdobiły głowy opaską "DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA". Cały dzień mogły świętować swój dzień wraz z wychowawcą M. Pater. Po uroczystym przywitaniu się, dzieci przy dźwiękach muzyki rozpoczęły wspólną zabawę. Było wesoło i kolorowo. Starszaki śpiewały ulubione piosenki, brały udział w różnych konkursach i zabawach integracyjnych. dzieci chodziły na czworakach po przygotowanym torze, nabywały sprawności z hula-hop, nauczyły się zabawy "ZORRO"

W dalszej części uroczystości pani złożyła przedszkolakom najlepsze życzenia z okazji ich święta. Starszaki odpowiadały  na pytanie „ Jaki powinien być super przedszkolak?” i poradziły sobie z tym zadaniem doskonale. Nie zabrakło zabaw z balonami. Dużą frajdę sprawiło dzieciom dekorowanie sylwety balonika według własnego pomysłu.

Impreza udała się znakomicie. Przyniosła wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Obchody „ Dnia Przedszkolaka” zakończyły się wspólnym odśpiewaniem piosenki „Jestem małym przedszkolakiem" i wysłuchaniem "HYMNU ODKRYWCÓW".

 "Święto Pieczonego Ziemniaka" 23.09.2020r.

Jesień to czas zbiorów ziemniaków, a przy tym doskonała okazja do wspólnej zabawy  i lepszego poznania tego popularnego warzywa. Z tej  okazji  dzieci z oddziału zerowego obchodziły Święto Pieczonego Ziemniaka u Państwa Anny i Jarosława Szwedów w Czarnymlesie.
W tym dniu, sprzyjającej na piknik słonecznej pogodzie, dzieci przybyły do przedszkola we wspaniałych humorach i z szerokim uśmiechem. Grupa ucieszyła się bardzo na wieść o wyjeździe autokarowym do miejsca pobytu.

Dzieci wraz z wychowawcą Małgorzatą Pater- powitali w Czarnymlesie gospodarze. Na początku pan Jarek, tata Kamili oprowadził nas po swoim ptasim królestwie.

W pierwszej klatce były młode perlice, takie niecałe półroczne, które jeszcze nie znoszą jajek. (Perlica niesie jajka tylko od marca do końca września / połowy października. Potem przez zimę już nie. Jajko jest mniejsze niż kurze, ale ma duże żółtko i twardą skorupkę)

W drugiej klatce były młode gołębie i kury kochiny - biała z kogutem i czarna ulubienica Kamili, "Czikaletta". Ozdobne ale grubaśne holenderki miały takie fajne białe czubki na głowach ale  i były "szczuplejsze" od tych kochinek. Miały też mniejsze jajka niż zwykłe kury, ale też z większym żółtkiem (ogólnie żółtka są takie same w obu tylko porównując do wielkości jajka to jest go więcej w tych mniejszych jajkach )

W trzeciej klatce był tez samiec pawia, który akurat był bez ogona bo gubi pióra pod koniec wakacji i dopiero na wiosnę będzie się znowu szczycił pięknym ogonem. Pióra pawia dostaliśmy do przedszkola. Widzieliśmy też też samce bażantów - bananowy, królewski, złocisty i diamentowy (łącznie 4 szt) oraz papugi: nimfy, faliste i modrolotki (tzw. kozie) - łącznie jakieś 60sztuk. Były gołębie- budapeszty. W dużej klatce na środku podwórka strastery, standardy, kingi,  - łącznie jakieś 40 sztuk

Oprócz ptaków w klatkach były jeszcze normalne kury, kaczki i gęsi które chodziły z tyłu ogrodu.

Malowanie na deseczkach przygotowanych przez gospodarzy sprawiły dzieciom dużo radości. Dzieci maczały paluszki w farbie i tworzyły artystyczne dzieła. Puszczały bańki mydlane i bawiły się w ogrodzie gospodarzy.

Nikogo z uczestników spotkania nie ominął poczęstunek. Wszyscy mogli spróbować pieczonych ziemniaków przygotowanych przez panie kucharki oraz placuszków ziemniaczanych i pieczonych wafelków na deser.

“Ziemniaczana Olimpiada Sportowa” to dopiero była zabawa!. Przedszkolaki prześcigały się w sportowych konkurencjach, rozwijając w ten sposób swoją sprawność ruchową i ucząc się zasad zdrowego współzawodnictwa. Pierwszą z nich były „wykopki”, przedszkolaki miały za zadanie przy użyciu haczek -wykopać ukryte w ziemi na ogrodzie ziemniaki dzieciom, sprawiło to nie lada frajdę.. Przedszkolaki mogły wykazać się szybkością, zwinnością i celnością w „sadzeniu i zbieraniu” ziemniaków, w wyścigu za ziemniakami oraz rzucaniu do koszyka.  „Ziemniaczane konkurencje" poprzedzone były zabawą i tańcami integracyjnymi ,"ziemniak parzy", "jedzie pociąg"..Ten wyjątkowy dzień dostarczył dzieciom niezapomnianych wrażeń. Dzieci podziękowały gospodarzom za gościnę i wróciły autokarem do szkoły.

Zadaniem dla dzieci w przedszkolu było wykonanie z ziemniaków „Stworów-Potworów”. Pomysłowości w pracach nie brakowało. Dzieci zapoznały się z krótką historią na temat “Pyra, kartofel, grula – czyli, jak ziemniaki zawładnęły światem”. Nie obyło się bez konkursu plastycznego pod hasłem “Co można zrobić z ziemniaka?”. Powstały prawdziwe arcydzieła, dzieci wykazały się dużą wyobraźnią plastyczną. Ze zwykłego ziemniaka zrobiono stworki, jeżyki, sowy, biedronki i ziemniaczane ludziki. Wszystkie trafiły na wystawę i zdobią kącik przedszkolny. Ten jesienny dzień na długo pozostanie w naszej pamięci!.

DZIEŃ CHŁOPAKA W PRZEDSZKOLU 30.09 2020r.

 

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

 

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola.  Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu dziewczynki sędziowały chłopakom w przygotowanych konkurencjach. Zdobywali punkty za wykonanie węzełków, sprawnościowe zabawy z piłką, w rozwiązywaniu zagadek przyrodniczych, wykazali się w tańcu i zabawie a dziewczynki im kibicowały. Ponadto wszyscy chłopcy zapisali się do "klubu grzecznych chłopców" pod patronatem słynnych bohaterów z bajki " Bolka i Lolka". Chłopcy wypili "eliksir uśmiechu" aby byli w przedszkolu cały rok pogodni i otrzymali ciasteczka życzliwości przygotowane przez rodziców.  Dziewczynki z grupy wręczały chłopcom upominki, własnoręcznie namalowane laurki, złożyły życzenia i obdarowały medalami z okazji dzisiejszego święta. Na koniec wychowawca M. Pater wręczyła chłopcom z grupy "Odkrywców" pamiątkowe dyplomy. Był to dzień, pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy. 

ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT 05.10.2020r.

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku we Florencji. Obchody tego święta mają na celu zmianę zachowania ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa. W naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Zwierząt w poniedziałek 05.10.2020 roku.

Po przyjściu do przedszkola dzieci przy wtórze piosenek o zwierzętach kolorowały wybrane zwierzaki domowe i egzotyczne pod kierunkiem p. Lucyny Koc-Gracz. Dzieci wypowiadały się na temat opieki nad zwierzętami, łączyły w grupy ze względu na wybrane cechy wspólne,  malowały, łączyły narysowane zwierzęta z ich cieniem "kto do mnie pasuje", lepiły z plasteliny. Potem odbyła się prezentacja przedstawiająca zwierzęta żyjące w różnych środowiskach i zakątkach świata. Były zabawy ruchowe z elementem czworakowania i wyprostne "pieski i kotki, słonie i konie". Śpiewały piosenkę "Dżungla". Przedszkolaki rozwiązywały zagadki, naśladowały głosy zwierząt. Dzieci bawiły się w "starego niedźwiedzia". Odbyła się również rozmowa na temat bezdomnych zwierząt i sposobów udzielania im pomocy. Potem "Odkrywcy" oglądnęły kreskówkę „Przygody kota Filemona”. Następnie każde dziecko odwzorowywało plakietkę opiekuna zwierząt i przyjaciela przyrody.

 


Pamiętnik przedszkolaka
w Wielkim Bukowcu 2019-2020r.


Walentynkowy dzień starszaków
w oddziale przedszkolnym

 

        WALENTYNKI 14.02.2020 r. Walentynkowy dzień starszaków w oddziale przedszkolnym to dzień serduszek, przyjaźni i wręczania walentynek kolegom z grupy i znajomym ze szkoły. Nie obyło się również bez słodkich, serduszkowych lizaków i innych słodkości.

       Tego dnia każde dziecko miało czerwony element ubrania, oraz rekwizyt do ręki - serduszko na wykałaczce. Maski karnawałowe zdobiły głowy przedszkolaków. Dzieci wykonały wielkie serce, które zdobiło salę. Były tańce, pląsy i zabawa.  Na koniec dnia wszystkie dzieci zostały obdarowane laurkami przygotowanymi z okazji tego dnia uśmiechu, życzliwości i zabawy.


           Karnawałowy bal w oddziale przedszkolnym

            Dnia 5.02.2020 r. Panie z oddziałów przedszkolnych M. Pater, A. Kłos I A. Gracz zorganizowały dla obu grup bal karnawałowy. Pan dyrektor Jarosław Wrzałka uroczyście rozpoczął zabawę przedszkolaków. Powitał wszystkich na balu i zaprosił do tanecznego pociągu. Był w pociągu prowadzącym. Dzieciom podobały się tradycyjne "wężyki", kółka i tańce w parach. Prezentowały swoje stroje w tańcu pt.: "Jak wesoło dziś w przedszkolu..."

            Dzięki swoim rodzicom wszystkie dzieci przebrane były w różne stroje przebierańców. Znalazły się wróżki, japonki, czarownice, motyle, księżniczki, policjanci, kowboje, batmani, spidermeni, znane zwierzątka i wiele innych bajkowych postaci. Atrakcje muzyczne, taneczne i konkursowe zorganizowała dla dzieci pani Anna Szweda.

            Dzieci bawiły się przy współczesnych, znanych utworach muzycznych. Brały aktywny udział w piosenkach inscenizowanych ruchem. Chętnie uczestniczyły w organizowanych konkursach i zabawach ruchowych. Poczęstunek słodko -owocowy przygotowany przez rodziców pozwolił nabrać sił do dalszej, dowolnej i zorganizowanej zabawy. Bal zakończył się zabawą z chustą animacyjną i podrzucaniem piłeczek. Zrobiono pamiątkowe zdjęcia i w pogodnym nastroju dzieci powróciły do swych sal by bawić się balonikami i opowiadać wrażenia z balu.


Stylista fryzur z wizyta
w oddziale przedszkolnym

 

Dnia 27.11.2019 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszym przedszkolu panią Alinę Polaszek - mamę Moniki i Szymona, wraz z pomocą , wykonujące zawód fryzjera. Naszych gości powitał pan dyrektor Jarosław Wrzałka. W spotkaniu uczestniczyły dwie grupy przedszkolne wraz z wychowawcami Małgorzatą Pater i Alicją Kłos oraz panią Anną Gracz. Było to spotkanie z cyklu poznajemy różne zawody.

Pani Alina opowiedziała przedszkolakom o swojej pracy, pokazała swoje narzędzia i urządziła dzieciom mały pokaz pracy fryzjera, co wywołało mnóstwo emocji.  Zaprezentowała atrybuty fryzjera:  pelerynę, różnego rodzaju grzebienie, szczotki, nożyczki, suszarkę, prostownicę, lokówkę, karbownicę i wiele innych.  Następnie wykonała wymyślne fryzury wszystkim chętnym dzieciom. Uczesała je wg ich własnych pomysłów.  Największym zainteresowaniem wśród chłopców cieszył się tzw. „irokez”, natomiast wśród dziewczynek zapanowało istne szaleństwo: warkocze, koki, lakier z brokatem. Każda dziewczynka miała inną fryzurę.

Przedszkolaki miały okazję spróbować samodzielnie układać fryzury, oraz czesać włosy modelom. Nasz gość przygotował dla wszystkich przedszkolaków upominki, za które bardzo dziękujemy. Po takim spotkaniu każdy na pewno z chęcią będzie chodził do fryzjera. Przedszkolaki dowiedziały się jak ważne jest dbanie o higienę włosów. Dzieci dzięki tej wizycie zostały zainspirowane do urządzenia w sali mini salonu fryzjerskiego, w którym każdy mógł być fryzjerem i klientem. Dzieci miały okazję z bliska poznać pracę fryzjera, obejrzeć przybory niezbędne do pielęgnacji i stylizacji. Przedszkolaki podziękowały paniom fryzjerkom za przybycie, spędzony czas i cenne informacje wręczając świąteczne upominki oraz życzyły wielu sukcesów w pracy zawodowej.


 

Dekorowanie ciasteczek

 

Dnia 13.12.2019 r. dzieci z oddział zerowego wraz z wychowawcą Małgorzatą Pater zdobiły świąteczne pierniczki. Pieczenie ciastek to jeden z obowiązkowych elementów bożonarodzeniowych. Zanim jednak będziemy je ze smakiem pałaszować, musimy je udekorować. Ta część przygotowań jest dla dzieci niezwykle przyjemna.

Nasze ciasteczka świąteczne przeznaczone były do zjedzenia, na choinkę i na prezenty dla bliskich. Na etapie pieczenia mogliśmy zdecydować, jakie mają przybrać kształty. Do wyboru były gwiazdki, śnieżynki, choinki, dzwoneczki, renifery, a nawet domki. Tradycyjnie ciastka ozdabialiśmy lukrem. To bardzo wdzięczna i plastyczna masa. Dzięki swojej konsystencji pozwalała na rysowanie przeróżnych wzorków.

Ciasteczka pokryliśmy cukrową glazurą lub przy pomocy specjalnych pisaków do dekorowania wypieków. Zdobiliśmy kolorowymi perełkami, wiórkami, polewą czekoladową, suszoną i kandyzowaną skórką z owoców. Dzieci częstowały się własnoręcznie wykonanymi ciasteczkami i dzieliły się z pracownikami naszej szkoły. Zabrały też do domów, zapakowane w formie upominku dla swoich rodziców.

Zachęcajmy dzieci do własnej inwencji twórczej, zabawy kolorami oraz ozdobami.


Wycieczka na przedstawienie
pt. "Kraina Mądrości"

 

W dniu 16.12.2019 r. przedszkolaki oraz uczniowie klas I-II Publicznej Szkoły Podstawowej w Wielkim Bukowcu, wybrali się na wycieczkę do Starogardu Gdańskiego, aby obejrzeć przedstawienie pt. "Kraina Mądrości" w kinie Sokół. Było to barwne, pełne emocji przedstawienie. Występujący na scenie aktorzy oprócz dawki dobrego humoru i zabawy dostarczyli dzieciom, a niektórym tylko ugruntowali wiedzę, dotyczącą spożywania owoców i warzyw, jako źródła witamin oraz dbania o czystość i higienę a także zachęcali małych widzów do zabaw ruchowych i aktywności fizycznej. Muzyczno-teatralna opowieść zachęcała dzieci do aktywnego uczestnictwa w przedstawieniu.

Opiekunami wycieczki były: Pani Małgorzata Pater, Pani Alicja Kłos, Pani Anna Gracz oraz Pani Anna Szweda.
Składamy serdeczne podziękowania Wójtowi Gminy Skórcz Panu Sławomirowi Czechowskiemu za ufundowanie dzieciom biletów wstępu.

Radzie Rodziców przy Publicznej Szkole Podstawowej dziękujemy za sfinansowanie przejazdu dzieci.


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 

Dnia 25.11. 2019r. zorganizowaliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Głównym celem popularyzacji w naszej szkole tego święta była chęć przypomnienia najważniejszych wartości, jakimi są przyjaźń, miłość i ciepło, z którymi łączy się właśnie Pluszowy Miś. Prawie wszystkie dzieci przyniosły ulubione "misiowe" Przytulanki. Były misie małe i duże, nowe i nieco zmęczone przytulaniem. Przedszkolaki opowiadały o swoich pluszowych przyjaciołach, tańczyły z nim, śpiewały im piosenki, przypomniały sobie bajkę o Misiu Uszatku oraz kleiły misia z papieru. Zrobiły misiowe opaski na głowę. Oglądały przygotowaną prezentację dotyczącą historii powstania Pluszowego Misia. Z okazji święta wszystkie dzieci otrzymały słodkie niespodzianki "żelki misie" oraz breloczki. Przedszkolaki śpiewały piosenkę "Miś różowy"..., recytowały rymowankę "W ciemnym lesie...."Dzieci z zerówki wysłuchiwały zagadki muzyczne - melodie o misiach z bajek, oraz oglądały książki o misiach..."Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach sprawnościowych. Rozpoznawały cienie łap zwierząt. Wyjadały słodki miodek z talerzyka. Po dniu pełnym wrażeń misie wraz ze swoimi właścicielami wrócili do domów, by znowu przytulić się przed zaśnięciem.


BAL ANDRZEJKOWY

29.11.2019r.Grupa oddziału zerowego i przedszkolaki zorganizowały w swoich salach bal Andrzejkowy.  Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Dzieci chętnie przygotowały potrzebne rekwizyty do zaplanowanych zabaw i konkursów. Nie zabrakło przygotowanych przez rodziców pyszności. Przedszkolaki przygotowały "stół szwedzki" z przyniesionych na ten dzień smakołyków.  Piątek to jedyny dzień w tygodniu, w którym dzieci zjadają słodycze. Zabawę uświetniły przeboje disco polo i muzyki współczesnej. Były tańce z rekwizytami  i konkursy sprawnościowe z balonami, tańce  na gazecie, ulubiona zabawa "Kapelusz" i różne konkurencje sprawnościowe w parach. Dzieci chętnie uczestniczyły w opowieści ruchowej z krzesełkami.  Zrobiono pamiątkowe zdjęcie z "Andrzejkami" na pamiątkę obchodzonego Andrzejowego święta.


DZIEŃ JEŻA

"Dzień jeża" obchodziliśmy w przedszkolu 8 LISTOPADA. Jeże pojawiły się na ziemi około 60 mln lat temu. Są jednymi z pierwszych ssaków. Te cudowne, kolczaste ssaki nawet nie wiedzą, że 10 listopada mają swoje święto. Nie wiedzą, bo wtedy śpią już zwinięte w ciasny kłębuszek, w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi na ziemi. Przedszkolaki zorganizowały "wywiad z panem jeżem" i dowiedziały się

-gdzie możemy spotkać jeże?- tuż po zmroku na obrzeżach lasów, w parkach. W poszukiwaniu pokarmu, co noc pokonują odległość ok. 2-3 km. Jeże są gatunkiem zagrożonym i bez odpowiedniej ochrony w ciągu kilkunastu lat wyginą. Zagrożeniem dla jeży jest, oczywiście, człowiek, również borsuki, lisy i psy. Lubią na nie polować także puchacze. Sowy skalpują jeże, pozostawiając w lesie tylko kolczastą zbroję.

-Jak możemy pomóc jeżom?  -wyniszczamy ich naturalne środowisko jakim są lasy liściaste. Przez stosowanie środków ochrony roślin zabieramy jeżom ich naturalne pożywienie. Wiele z nich ginie również pod kołami samochodów, pod kosiarkami czy zostaje spalonych żywcem podczas wypalań traw i palenia liści!

-Czym żywią się jeże? -bardzo lubią dżdżownice, drobne bezkręgowce, ślimaki, małe węże, jaszczurki, gąsienice. Jego przysmakiem są myszy i jaja ptaków. Przed zimowym snem jeż musi zjeść prawie tyle, ile wynosi waga jego ciała. Podczas jednej nocy jest w stanie zjeść 200 gramów owadów! W Polsce od 2014 roku jeż podlega częściowej ochronie gatunkowej. Oznacza to, że mamy obowiązek pomóc jeżom poszkodowanym i niezdolnym do samodzielnego życia.

Z okazji święta kolczastych zwierzaków zorganizowaliśmy "Wywiad z panem jeżem",  zajęcia z kartą pracy- rozwijanie słuchu fonemowego, ruchowe "Spacer jeży", plastyczne "Wesoły jeż", utrwalaliśmy piosenkę "W ogrodzie jeżyk śpi".

Ciekawostki o jeżach:

Czy wiesz, że jeże mają ogony? U jeża europejskiego ogonek osiąga nawet 5 cm długości. Jeże występujące w Europie Zachodniej mają brzuszki pokryte brązowymi włoskami, a jeże pochodzące z Europy Wschodniej — białymi. Jeż ma tak ostre zęby, że może zagryźć węża! Czasem zjada też żaby i pisklaki. W okresie hibernacji temperatura ciała jeża spada do ok. 5-6 st. Celsjusza.

 


            Do oddziału przedszkolnego „PROMYKI” uczęszcza 20 dzieci 3,4 i 5- letnich. Wychowawcą oddziału dzieci młodszych jest p. Alicja Kłos, pomocą nauczyciela jest p. Anna Gracz.

Do oddziału przedszkolnego „ODKRYWCY”- uczęszcza 9 dzieci 6 -letnich.

Wychowawcą oddziału dzieci starszych jest p. Małgorzata Pater.

 

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

 

            20 września - Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Nasze przedszkolaki z oddziału zerowego "ODKRYWCY" świętowanie rozpoczęły w piątek od przygotowania korony przedszkolaka. Każde dziecko wycinało łapkę, zawieszkę na szyję oraz jesienną oznakę na klamerce.

Tego dnia, dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach. Przedszkolaki rzucały kółkami do celu, chodziły z workiem na głowie, uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz zmagały się z balonami. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie. Zgodnie z nowymi zarządzeniami dotyczącymi zdrowego odżywiania, dzieci częstowały się tego dnia -ziarnami słonecznika, orzeszkami i jabłuszkiem.

            Dnia 30 września 2019r. zorganizowaliśmy z grupą "Odkrywców" -„Dzień ziemniaka i chłopaka". Przedszkolaki przygotowały ziemniaki do pieczenia. Panie ugotowały w szkolnej kuchni ziemniaczki w łupinach. Poczęstunek był w szkolnej stołówce. Przy okazji Dnia Chłopaka Pani Małgosia przygotowała dla grupy "Odkrywców" imienne baloniki. Dziewczynki z naszej grupy przygotowały chłopakom laurki własnoręcznie wykonane i składały życzenia. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego częstowali przedszkolaków słodyczami.

            Rozmawiając o owocach i warzywach przypomnieliśmy sobie ich nazwy, utrwaliliśmy nazewnictwo i bawiliśmy się sylwetami w kąciku teatralnym. Nauczyliśmy się rozróżniać je i Oglądaliśmy wybrane okazy, wąchaliśmy, smakowaliśmy wykorzystując nasze zmysły. Segregowaliśmy i porównywaliśmy jesienne zbiory. Odgadywaliśmy nazwy z zasłoniętymi oczami za pomocą zmysłu-dotyku, smaku i węchu. Dowiedzieliśmy się jak powstaje sok. Ze smakiem wypiliśmy świeżą porcję witamin. Poznaliśmy jesienne owoce i warzywa: gruszki, jabłka, śliwki; buraki, ogórki, dynie, ziemniaki. Poprzez zabawę dowiedzieliśmy się i zapamiętaliśmy jak się nazywają drzewa owocowe w sadzie. Wiemy, że jesienią robi się przetwory domowe, dzięki którym mamy owoce i warzywa przez cały rok. Dzieci brały udział w jesiennych zbiorach grzybów. Rozpoznawały grzyby jadalne i trujące.

            Z okazji "Dnia opadającego liścia"- tj. początek jesieni poznaliśmy skarby jesieni. Zorganizowaliśmy kącik "Pani Jesieni" Na spacerach podziwialiśmy jesień w lesie                  i zbieraliśmy materiał przyrodniczy: kolorowe liście, żołędzie, kasztany, szyszki. Nauczyliśmy się nazw jesiennych drzew i ich owoców: kasztanowiec - kasztan, dąb - żołądź, jarzębina - jarzębina, klon – noski, sosna/świerk – szyszka. Segregowaliśmy materiał przyrodniczy, przeliczaliśmy zbiory, określaliśmy który jest większy, który mniejszy, a które są takie same. Starsze dzieci obliczały różnicę o ile różnią się zbiory. Wykonaliśmy kilka prac plastycznych z wykorzystaniem materiału przyrodniczego: jesienne obrazki, ziemniaczaną stempelki, suszone liście. Poznaliśmy nazwy grzybów, dowiedzieliśmy się, które są jadalne, a które trujące. Nauczyliśmy się, że chociaż nie możemy zbierać grzybów trujących, to ich nie niszczymy i nie depczemy. Pani opowiadała nam o drzewach liściastych i iglastych, uczyliśmy się je rozróżniać. Poznaliśmy różne rodzaje szyszek – jodłową, sosnową i świerkową.

            Dzień Pasowania Przedszkolaka odbył się dnia 16 października 2019 roku. Bohaterami uroczystości były dzieci z dwóch oddziałów przedszkolnych, oraz panie Małgorzata Pater i Alicja Kłos i pomoc nauczyciela pani Anna Gracz. Przedszkolaki wystąpiły przed swoimi rodzicami, panem dyrektorem Jarosławem Wrzałką, nauczycielami i uczniami klas I-III oraz zaproszonymi gośćmi. W tym roku przyjechał zaproszony na tę uroczystość Wójt Gminy- pan Sławomir Czechowski, przewodnicząca Szkolnej Rady Rodziców -pani Anna Szweda oraz sołtysowie naszej gminy z Wielkiego Bukowca -pani Mirosława Wontka, z Czarnegolasu -pan Bogdan Kozłowski oraz z Kranku -pan Roman Płaczek. Zaproszeni Radni gminy Skórcz z Wielkiego Bukowca -p. Zbigniew Jaszczerski i Waldemar Gracz również pamiętali o przedszkolakach.

            Celem uroczystości było wzmacnianie więzi emocjonalnych z rodzicami, społecznością szkolną, nawiązanie bliższego kontaktu między dziećmi, rodzicami i ich nauczycielami oraz przyjęcie przedszkolaków do społeczności szkolnej. Dzieci przedstawiły piękny program artystyczny.

            Na początku pani Alicja Kłos powitała wszystkich przybyłych na naszą przedszkolną uroczystość. Dzieci najmłodsze czują się swobodnie w grupie "Promyków". Podczas uroczystości maluchy swoim zachowaniem i aktywnością potwierdziły, że dobrze się czują w przedszkolu. Przedstawiły się i zaprezentowały rodzicom piosenki i wiersze, których nauczyły się od początku roku szkolnego.

            Dzieci starsze rozpoczęły swój występ piosenką " Idą dzieci do przedszkola...." Mam 6 lat, masz 6-lat, takimi słowami dzieci 6 letnie z grupy "Odkrywców" przywitały przybyłych na uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. Ważną rolę u dzieci przygotowujących się do szkoły odgrywa w przedszkolu odpowiedzialna funkcja dyżurnego. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności w wierszu "dyżurny". Dzieci wypowiedziały "Kontrakt Grupowy" zawarty we wrześniu. Zatańczyły układ taneczny z rekwizytami "Lykke li-I Follow Rivers", wykazały się znajomością "Katechizmu dziecka polskiego", przepisów ruchu drogowego, właściwego zachowania w przedszkolu i używania słów: proszę przepraszam, dziękuję. Zdały egzamin z wiedzy i umiejętności dziecka przedszkolnego. Dzieci starsze wtajemniczyły młodsze w tajemnice życia przedszkolnego. Oficjalna część  uroczystości  zakończyła się ślubowaniem i pasowaniem na przedszkolaka za pomocą zaczarowanego ołówka przez Dyrektora Szkoły,  wręczeniem pamiątkowych dyplomów i przygotowanych upominków przez rodziców i zaproszonych gości.

            Potem pan dyrektor Jarosław Wrzałka zabrał głos. Powitał wszystkich zgromadzonych i składał życzenia dzieciom i rodzicom. Zabrał głos pan Wójt, podziękował za zaproszenie i przygotowanie dzieci, życzył dzieciom sukcesów i dobrej zabawy. Pani Honorata Jaszczerska w imieniu męża zabrała głos i życzyła przedszkolakom uśmiechu i słońca. Pani Anna Gracz złożyła życzenia wychowawcom i przedszkolakom. Na zakończenie pani Małgorzata Pater podziękowała zaproszonym gościom za przybycie i prezenty ofiarowane przedszkolakom i oddziałom przedszkolnym.

            Tego dnia radości, śmiechu i dobrej zabawy nie brakowało. Uroczystość przebiegała w miłej, rodzinnej atmosferze. Po oficjalnej części dzieci i rodzice zasiedli do przygotowanego poczęstunku. Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcie.

 

 

 

Gina w przedszkolu

Gina w przedszkolu

Dzień Ojca i pożegnanie przedszkola

Dzień Ojca i pożegnanie przedszkola

Dzień Pszczółki Mai

Dzień Pszczółki Mai

Przedszkolaki w bibliotece

Przedszkolaki w bibliotece

Dzień Strażaka

Dzień Strażaka

Święto Konstytucji 3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja

Poszukiwanie wielkanocnego zająca

Poszukiwanie wielkanocnego zająca

Dzień Kobiet w grupie "0B"

Dzień Kobiet w grupie

Jasełka

Jasełka

Kreatywne bombki choinkowe

Kreatywne bombki choinkowe

Dzień Postaci z Bajek

Dzień Postaci z Bajek

Mikołajki

Mikołajki

Andrzejki

Andrzejki

Dzień Chłopaka

Dzień Chłopaka

Święto Pieczonego Ziemniaka

Święto Pieczonego Ziemniaka

Pasowanie na Przedszkolaka

Pasowanie na Przedszkolaka

Bal karnawałowy

Bal karnawałowy

Walentynkowy dzień u starszaków

Walentynkowy dzień u starszaków

Wycieczka na przedstawienie pt. "Kraina Mądrości"

Wycieczka na przedstawienie pt.

Dekorowanie ciasteczek

Dekorowanie ciasteczek

Stylistka fryzur

Stylistka fryzur

Dzień ziemniaka i Chłopaka

Dzień  ziemniaka i Chłopaka

Pasowanie Przedszkolaka

Pasowanie Przedszkolaka

Dzień Przedszkolaka

Dzień Przedszkolaka

Dzień opadającego liścia

Dzień opadającego liścia

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny