Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Publiczna Szkoła Podstawowa w Wielkim Bukowcu

Pamiętnik przedszkolaka

Pamiętnik przedszkolaka w Wielkim Bukowcu 2017-18r.

Do oddziału przedszkolnego „SŁONECZKA” uczęszcza 15 dzieci-3 i 4 letnich, 21 dzieci 5 -6 letnich „MOTYLKI”- nazwy nadane od tego roku. Wychowawcą oddziału dzieci młodszych jest Małgorzata Pater, a starszaków Anna Cherek.

Początek września to czas zabawy, zawierania umów, zapoznania się z ramowym rozkładem dnia i z wszystkim co dla przedszkolaka nowe.

 

Dnia  07.09.2017r. dzieci z grupy "Motylki" stworzyły dzisiaj Kodeks przedszkolaka i zobowiązały się do jego przestrzegania.

Kodeks grupy już zawarty,

zapisane wszystkie karty.

I rysunki przyklejone,

podpisane wszystkie dłonie.

 

Więc uczymy się wierszyka,

by pamiętać o nawykach.

By zasady w życie wdrażać,

trzeba wierszyk ten powtarzać.

 

Oczy patrzą uważnie,

nogi chodzą rozważnie.

Ręce pracują ochoczo,

często służą pomocą.

 

Uszy zawsze słuchają,

co inni do powiedzenia mają.

A usta cichutko mówią,

tak najbardziej lubią.

 

Dnia 20.09.2017r. przedszkolaki obchodziły Dzień Przedszkolaka. Tego dnia każdy przedszkolak nosił koronę. Był królem dnia.

Dnia 22.09. 2017r. Dzień Jeżyka. Tego dnia śpiewaliśmy piosenkę o jeżyku, nauczyliśmy się rymowanki i poznaliśmy zabawę, na dywanie siedzi jeż…wykonaliśmy własnoręcznie sylwetę jeża, oraz z winogron i gruszki zrobiliśmy apetyczny deserkowy przysmak.

Dnia 21.09.2017r. zorganizowaliśmy na placu przedszkolnym „Święto Kartofla”. Przedszkolaki spacerkiem dotarły do Nowego Bukowca gdzie na placu zabaw czekała Pani Hanna Grzonka z mężem. Na grillu piekli dzieciom przygotowane przez rodziców ziemniaczki i kiełbaski. Przygotowali dla grupy słodki poczęstunek. Na placu zabaw wszystkim się spodobało, zabawa pomiędzy posiłkami- super. Pomagała w poczęstunku dzieci mama Agatki-p. Langowska. Czas na zabawie upływał szybko, po powrocie wszyscy wspominali chwile spędzone poza szkołą i podróż z wierszem i piosenką. Starszaki odwiedziły gospodarstwo Państwa ROKICKICH.

Dnia 29.09.2017r. Dzień Chłopaka. Dziewczynki z naszej grupy przygotowały chłopcom laurki własnoręcznie wykonane i składały życzenia.

Dzień Chłopaka 30.09, a grupa "Motylki" świętowała już 29.09.2017r!

Nie myślcie, że zapomniałyśmy, wręcz przeciwnie długo na ten dzień czekałyśmy. Spieszymy więc z serdecznościami, uściskami i całusami!

Z okazji zbliżającego się ,,Dnia Chłopaka" - wszystkiego, co najlepsze życzą: Dziewczynki i Panie z grupy ,,Motylki"

 

Dnia 2.10.2017r. Dzień Kasztana. Tego dnia wybraliśmy się na spacer w poszukiwaniu kasztanowca, zbieraliśmy kolczaste czapeczki i kasztany z których później robiliśmy ludziki i stworki.

Dnia 6.10.2017r. Dzień Słoneczka. Dzieci przebrane w słoneczka świętowały ten dzień. Malowały słońca, śpiewały piosenkę, tańczyły i ucztowały przy owocowych przysmakach.

Popatrzcie, jak "Motylki" przygotowywały sałatkę owocową w dniu 06.10.2017r.

Chcesz być zdrowy, jedz owoce,

bo owoce dobra rzecz,

jeśli będziesz jadł codziennie,

dobre zdrowie będziesz mieć.

Jabłko, gruszkę czy banana

zjadaj sobie co dzień z rana

do obiadu soczki bierz

by do nauki siły mieć.

A gdy będziesz trochę chora,

to cytrynkę zjedz z wieczora.

Jedz owoce tak codziennie

i pamiętaj by je myć

żeby długo, zdrowo żyć!

 

Dnia 19.10.2017 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka dzieci z  oddziału przedszkolnego „Motylki” (5 i 6-latki) i „Słoneczka”(3 i 4 latki). Celem uroczystości było wzmacnianie więzi emocjonalnych z rodzicami, społecznością szkolną oraz przyjęcie przedszkolaków do społeczności szkolnej. Dzieci przedstawiły program artystyczny. Zaśpiewały piosenki, recytowały wiersze i rymowanki indywidualnie i zbiorowo. Potem obiecały: zgodnie się bawić w przedszkolu, przychodzić do przedszkola każdego dnia z uśmiechem, słuchać swoich pań i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie dyrektor pan Jarosław Wrzałka za pomocą zaczarowanego ołówka uroczyście pasował każde dziecko na przedszkolaka Publicznej Szkoły Podstawowej w Wielkim Bukowcu.  Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci dostały dyplomy przedszkolaka i upominki od zaproszonych gości: wójta sołtysów gmin, radnych oraz przedstawicieli Rady Rodziców. Po oficjalnej części dzieci i rodzice zasiedli do słodkiego poczęstunku.

Część artystyczna bardzo się wszystkim podobała. Zaprezentowaliśmy wszystkim zebranym zdobyte od września wiadomości i umiejętności. Dzieci starsze stażem wtajemniczyły nas młodsze w tajemnice życia przedszkolnego przy pomocy wierszyków i piosenek. Całość uroczystości przebiegała w miłej, rodzinnej atmosferze.

Rozmawiając o owocach i warzywach przypomnieliśmy i utrwaliliśmy sobie ich nazwy. Nauczyliśmy się rozróżniać je od siebie. Oglądaliśmy wybrane okazy, wąchaliśmy, smakowaliśmy. Segregowaliśmy i porównywaliśmy zbiory. Dowiedzieliśmy się jak powstaje sok. Poznaliśmy jesienne owoce i warzywa: gruszki, jabłka, śliwki; buraki, ogórki, dynie, ziemniaki. Poprzez zabawę dowiedzieliśmy się i zapamiętaliśmy jak się nazywają drzewa owocowe. Zastanawialiśmy się co możemy zrobić z warzyw i owoców. Wiemy, że jesienią robi się przetwory domowe, dzięki którym mamy owoce i warzywa przez cały rok.

Dnia 13.10.2017r. pamiętaliśmy również o naszych Paniach. Dlatego też w Dniu Edukacji Narodowej, w którym obchodziły one swoje święto, powitaliśmy je gorąco życzeniami oraz kwiatami.

Poznaliśmy skarby jesieni. Na spacerach podziwialiśmy jesień w lesie i zbieraliśmy jesienny materiał przyrodniczy: kolorowe liście, żołędzie, kasztany, szyszki. Opowiadaliśmy o oznakach jesieni. Nauczyliśmy się nazw jesiennych drzew i ich owoców: kasztanowiec - kasztan, dąb - żołądź, jarzębina - jarzębina, klon – noski, sosna/świerk – szyszka. Segregowaliśmy materiał przyrodniczy, przeliczaliśmy zbiory, określaliśmy który jest większy, który mniejszy, a które są takie same. Wykonaliśmy kilka prac plastycznych z wykorzystaniem materiału przyrodniczego: jesienne obrazki, ludziki z kasztanów, suszone liście. Poznaliśmy nazwy grzybów, dowiedzieliśmy się, które są jadalne, a które trujące. Nauczyliśmy się, że chociaż nie możemy zbierać grzybów trujących, to ich nie niszczymy i nie depczemy. Pani opowiadała nam o drzewach liściastych i iglastych, uczyliśmy się je rozróżniać. Poznaliśmy rodzaje szyszek –sosnową i świerkową.

Dnia 7.11.2017r. Wycieczka do kina na film pt. „EMOTKI”. Obie grupy wybrały się na wycieczkę do Starogardu Gd. Dzieciom podobał się film. Dzieci dowiedziały się o sekretnym świecie telefonów komórkowych. Poznały MINKA głównego bohatera i EMOTKI, gdzie każda z nich wyrażała jedną emocję. W przedszkolu rysowały  bohaterów obejrzanego filmu.

Dnia 24.11.2017r. Dzień Misia.  Do obchodów tego święta przyłączyły się przedszkolaki wraz z wychowawczyniami. Z tej okazji każde dziecko przyniosło ulubionego pluszowego misia. Wszystkich witał przedszkolny Kubuś Puchatek. Dzieci opowiadały o bohaterze z bajek. Z zainteresowaniem wysłuchały również opowiadania „przygody Kubusia Puchatka. Nauczyły się piosenki oraz wiersza o misiu. Na koniec wykazały się spostrzegawczością- poszukiwały ukrytych misiów  i wykonały pracę plastyczną- misia z masy solnej.

Dnia 29.11.2017r. odbył się bal Andrzejkowy wraz z grupą starszaków. Wróżyliśmy z kart i butów. Dowiedzieliśmy się jak może mieć na imię przyszła dziewczyna lub chłopak z wielkiego serca imion. Przepowiadaliśmy przyszłość z gwiazd. Były tańce, pląsy integrujace dzieci z obu grup i konkursy sprawnościowe- jedzenie jabłuszek na sznurku, koncert życzeń do mikrofonu i taniec na gazecie. Wszystkie dzieci otrzymały słodkie nagrody. Nie zabrakło jak zwykle smakołyków przygotowanych przez rodziców.

Dnia 29.11.2017r. odbyła się impreza „Biesiada na Kociewiu”- obejrzeliśmy występy starszych kolegów, braliśmy udział w loterii fantowej, zabawach i konkursach. Biesiadowaliśmy z rodzicami przy stole z kuchami upieczonymi przez rodziców i bónkó (kawą).

Dnia 6.12.2017r. obchodziliśmy klasowe, Mikołajkowe podchody. Wykonaliśmy różne zadania, kolorowanie czapki Mikołaja i buta. Nagrodą za wykonane zadania były słodkie niespodzianki. Odwiedził dzieci tego dnia dyrektor J. Wrzałka i częstował cukierkami. Był też prawdziwy Mikołaj i pytał dzieci wierszyków, rymowanek, piosenek. Dzieci zaprosiły Mikołaja do kółeczka i zaśpiewały 100 lat, tańczyły i zrobiły pamiątkowe zdjęcie.

Dnia 20.12.2017r.Został rozstrzygnięty konkurs plastyczny na Kartkę Bożonarodzeniową. Wszystkie przedszkolaki wzięły udział w konkursie. Grupa młodsza wykonała kartki w przedszkolu, tylko nieobecne wykonały w domu. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomiki za udział i upominki przygotowane przez panie z przedszkola i p. Karolinę – mamę Kornela I Fabiana (czapeczki) . Nagrody wręczał zaproszony dyrektor Jarosław Wrzałka.

Dnia 22.12.2017r. braliśmy udział w szkolnych jasełkach i składaliśmy sobie życzenia dzieląc się opłatkiem. Był u przedszkolaków Pan Dyrektor  i przedstawiciele Rady Rodziców- obdarowali nas upominkami a my w zamian recytowaliśmy wiersze świąteczne i śpiewaliśmy piosenki tematyczne o nadchodzących świętach Bożonarodzeniowych. Śpiewaliśmy także ulubione kolędy. Ucztowaliśmy przy stole. Poczęstunek przygotowali nasi kochani rodzice. Podarunki również przygotowała p. Karolina Jaszczerska.

19.01.2018r. Zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.  Na wstępie wychowawczyni grupy 3-4 latków Małgorzata Pater przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami, a szczególnie Pana  dyrektora Jarosława Wrzałkę, który na tę uroczystość został zaproszony przez dzieci.  Wychowawczyni złożyła serdeczne życzenia wszystkim babciom i dziadkom. W pięknie udekorowanym holu szkoły dzieci wraz z Paniami i dzieci z grupy 5-6 latków zaprezentowały piękny program artystyczny. Dzieci  w formie wierszy, tańców, pląsów i piosenek złożyły dziadkom  i babciom życzenia, po czym zaśpiewaliśmy wspólnie z dziadkami i babciami kolędę „Przybieżeli do Betlejem….. a same grały na instrumentach muzycznych.  Na koniec części artystycznej dzieci zaprosiły swoich gości do wspólnych tańców „Karnawał” i walczyk. Następnie przedszkolaki obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to laurki z życzeniami oraz etui do długopisu dla dziadków i igielniki dla babć. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy. Ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. W trakcie części artystycznej zaproszono babcie i dziadków  na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. 

W dniu 26.01.2018r. Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły. Jest atrakcją lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Dzieci zaprosiły Pana  dyrektora Jarosława Wrzałkę, który rozpoczął bal przedszkolaków. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w prowadzonych zabawach. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, porywały wszystkich do tańca  rytmy samby, walczyka, kaczuch. Były zabawy z chustą animacyjną, fajne konkursy, zabawy, tańce z apaszką i pląsy. Był owocowy poczęstunek który dzieci same przygotowały i degustowały. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok.

01.03.2018r. byliśmy wraz z kolegami z zerówki w centrum zabaw  i rozrywki dla dzieci- „HONOLULU” w Starogardzie Gdańskim. Była wspaniała zabawa na 2-osobowej zjeżdżalni saneczkowej.  Wielki basen z piłkami, armatki do strzelania piłkami z gąbki, tory przeszkód, podejścia wspinaczkowe i skoki na trampolinie. Trójpoziomowa konstrukcja, która  składała się z wielu tunelów. Dzieci z wielką radością pokonywały tory przeszkód oraz podejścia wspinaczkowe. Młodsze dzieci z radością bawiły się w strefie malucha i nie tylko. Chętnie też jeździły zabawkowymi samochodami na torze. Dzieci radośnie spędziły czas i zmęczone wrażeniami i aktywnością ruchową powróciły do przedszkola.

8 marca 2018r.-Dzień dziewczynek. Chłopcy z grupy” słoneczka” przygotowali dziewczynkom własnoręcznie wykonane laurki i składali koleżankom życzenia. Były także lizaczkowe słodkości, którymi częstował kolega Michał Richert.

Dnia 21.03.2018r. Zielony dzień w przedszkolu. każdy miał coś zielonego i maskotkę –„świeżaka”. Przedszkolaki wraz z grupą starszaków powitały wiosnę z piosenką o wiośnie ”WIOSNO, WIOSENKO”… Powędrowały z Marzanną- zimową panną na wiosenny spacer by pożegnać się z zimą. Dzieci grały na własnoręcznie wykonanych instrumentach i machały kolorowymi pomponami z bibuły na wietrze. Powróciły do przedszkola i oglądały występy specjalnie przygotowane na ten dzień, w wykonaniu klas IV-VI.

Dnia 28.03.2018r. Tropiliśmy na placu przedszkolnym zajączka wielkanocnego. Drogą oznaczoną gałązkami bazi dotarliśmy na polankę gdzie pod świerkiem znaleźliśmy upragniony upominek  w świątecznie udekorowanym koszyczku. Z piosenką o zajączku wróciliśmy do szkoły by cieszyć się niespodzianką.

20.05.2014r. byliśmy na wycieczce w szkolnej bibliotece. Pani Elżbieta Małecka zapoznała nas z przeznaczeniem biblioteki i księgozbiorem. Każdy z nas mógł wziąć wybraną książkę z ilustracjami i ją obejrzeć.  Potem odkładaliśmy je na wyznaczone miejsce. Wysłuchaliśmy opowiadanie pt.: ŚWINKA PEPA W PRZEDSZKOLU”,  po powrocie do sali wykonaliśmy ilustracje na ten temat. Panie ogłosiły i zorganizowały jak co roku konkurs plastyczny           pt.: „Spotkanie z książką”. Jury spośród nauczycieli naszej szkoły nagrodziło prace.

*„Słoneczka”

 I miejsce Justyna Świeczkowska

 II miejsce Magdalena Grzonka

 III miejsce Anastazja Kreja

 

WYRÓŻNIENIA:

-Oliwia Gałkowska

-Agata Langowska

-Michał Richert

-Jakub Tomaszewski

Grupa starszaków wykonała prace plastyczne po wysłuchaniu opowiadania „Jasia i Małgosi”

*„Motylki”

 I miejsce -Zuzanna Kreja

                 -Hubert Jaszczerski

 II miejsce Samanta Smoleńska

 III miejsce Filip Kozłowski

 

WYRÓŻNIENIA

-Zofia Borys

-Jacek Wrzosek

 

22.05.2018r. Wycieczka do Godziszewa na „Kociewski Piknik Naturą Malowany”. Celem było poznanie osobliwości miejsca -Zagroda Kociewska. Pobyt na świeżym powietrzu w słoneczną pogodę sprzyjał uczeniu się  kociewskich nazw zwierząt i zabawie. Dzieci skakały na Skoczej Górze, grały w Mini- Golfa, wchodziły na szczyt Stogu słomy. Dzieci mogły pojeździć AUTKAMI-RETRO, poszukiwać złota w kopalni złota, chodzić po labiryncie i w małpim gaju-tor przeszkód. Dzieci podążały ścieżką, na której spotykały zwierzątka. Potem był poczęstunek na świeżym powietrzu i powrót do szkoły. Czas szybko minął a wrażenia z pobytu pozostały. Dzieci wrócą tam z rodzicami.

25.05 2018 r. Z okazji  „Dnia Rodziny” przygotowaliśmy stoły i gazetkę okolicznościową. Sami ubraliśmy opaski w serduszka. Pragnęliśmy uczcić ten wyjątkowy dzień przygotowując dla swoich rodziców program artystyczny. Na wstępie pani M. Pater powitała w imieniu nauczycieli i opiekunów, przybyłych gości i złożyły życzenia „Rodzicom” z okazji ich święta, oraz zaprosiły do wspólnej zabawy. Pan dyrektor Jarosław Wrzałka również złożył życzenia i obejrzał przygotowany program artystyczny. Pod kierunkiem wychowawczyń oraz opiekunów w obecności zaproszonych rodziców recytowaliśmy wiersze, śpiewaliśmy piosenki i tańczyliśmy walc cesarski , „Krakowiak” i inne tańce i pląsy. Rodzice z dumą i ze wzruszeniem nas słuchały. Po zakończeniu części artystycznej otrzymały od swoich dzieci laurki, upominki oraz słodkie buziaki. Złożyliśmy im najserdeczniejsze życzenia oraz zaśpiewaliśmy głośno „Sto lat”. Przy słodkim poczęstunku Rodzice wraz z nami spędzili miłe chwile. Potem były tańce integracyjne z rodzicami „ Bugi”, „Walczyk dla rodziców” i inne.

13.06.2018 r.

Celem wyjazdu było poznanie różnych miejsc użyteczności publicznej. Odwiedziliśmy Miejską Publiczną Bibliotekę. Tam pani bibliotekarka czytała dzieciom książkę o przyjaźni. Zwiedziliśmy czytelnię i bibliotekę dla dorosłych. Każde dziecko mogło wziąć książkę i pooglądać ilustracje. Dostaliśmy też karty czytelnika z którymi dzieci przyjdą z rodzicami. Poznaliśmy punkty usługowe, pracę zatrudnionych w nich osób, nazywaliśmy zawody. Poznaliśmy siedzibę władz gminy Skórcz i innych instytucji- straż pożarna, policja, szkoła przedszkole, przychodnia, apteka, sklepy. Spacerowaliśmy także po okolicy, podziwiając miejscową architekturę, kościół, plac zabaw. Dzieci obserwowały roślinność i krajobraz. Miło i wesoło spędziliśmy czas na pobliskim, miejskim placu zabaw. Zjedliśmy loda, wypiliśmy soczek i pełni wrażeń i przeżyć wróciliśmy do naszego przedszkola.  Wycieczka bardzo się nam podobała. 

18.06 2018r. Odwiedziliśmy szkolną salę komputerową. W tej sali przedszkolaki były po raz pierwszy. Pani Magdalena Reszka pokazała stronę internetową naszej szkoły na tablicy multimedialnej zdjęcia z naszego pamiętnika. Przygotowała stanowiska dla maluchów i uczniów klasy VI , którzy pomagali przedszkolakom korzystać z komputera. Poznaliśmy monitor, klawiaturę. Mogliśmy układać puzzle-myszką, kolorować kolorowanki, układać piramidki od największego do najmniejszego. Było fajnie, chcemy się wiele nauczyć.

21.06.2018r. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 z zaproszonymi gośćmi. Przedstawiliśmy wiersze i piosenki okolicznościowe, wakacyjne rady o bezpieczeństwie i wspominaliśmy przedszkole. Żegnaliśmy tych, którzy idą do klasy I. Dyrektor szkoły i panie wręczały dyplomy i upominki, a rodzicom podziękowania za zaangażowanie w życie przedszkola. Wspominaliśmy  z rodzicami wydarzenia z życia przedszkolaka. Spotkamy się po wakacjach.

Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

Wycieczka do Skórcza

Wycieczka do Skórcza

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka

Spotkanie z książką - konkurs plastyczny

Spotkanie z książką - konkurs plastyczny

Dzień Rodziny

Dzień Rodziny

Piknik Kociewski w Godziszewie

Piknik Kociewski w Godziszewie

Zielony dzień - witanie wiosny

Zielony dzień - witanie wiosny

Zajączek wielkanocny

Zajączek wielkanocny

8 marca

8 marca

Honolulu

Honolulu

Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka

Bal karnawałowy

Bal karnawałowy

Konkurs na kartkę bożonarodzeniową

Konkurs na kartkę bożonarodzeniową

Mikołajki

Mikołajki

Andrzejki

Andrzejki

Dzień Słoneczka

Dzień Słoneczka

Dzień Misia

Dzień Misia

Dzień chłopaka

Dzień chłopaka

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Wrzesień 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Imieniny