Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Publiczna Szkoła Podstawowa w Wielkim Bukowcu

Pamiętnik przedszkolaka

 

Pamiętnik przedszkolaka w Wielkim Bukowcu 2018-19r.

Do oddziału przedszkolnego „Promyki” uczęszcza 15 dzieci-3 i 4 letnich. Wychowawcą oddziału dzieci młodszych jest Alicja Kłos, a pomocą nauczyciela - Honorata Jaszczerska.

Do oddziału przedszkolnego „Motyle”- uczęszcza 19 dzieci 5 -6 letnich.Wychowawcą oddziału dzieci starszych jest Małgorzata Pater, a pomocą nauczyciela - Anna Gracz.

Początek września to czas zabawy, zawierania umów, zapoznania się z ramowym rytmem dnia i z wszystkim co dla przedszkolaka nowe. W tym roku zostały przedszkolakom przydzielone sale na piętrze, nowe - wyremontowane.

Dnia 20 września 2018r. zorganizowaliśmy z grupą "Motyli" „Święta Kartofla”. Przedszkolaki spacerkiem dotarły do gospodarstwa  Państwa Langowskich. Pan Arek kopał kartofle haczką, na polu. Zebraliśmy kartofle do wiaderka i zawinęliśmy w sreberka. Wrzuciliśmy w popiół i tam się piekły. Wszyscy uczestnicy mogli  pobawić się w ogrodzie gospodarzy przygotowanymi zabawkami. Była zjeżdżalnia, trampolina i huśtawki. Były też zwierzęta z gospodarstwa-pieski, króliki, indyki, koniki inne.  Rodzice przygotowali poczęstunek ze słodkości i owoców. Piekli dzieciom przygotowane kiełbaski zakupione ze Szkolnej Rady Rodziców. Panie przygotowały dla grupy "Motyli" baloniki imienne przy okazji Światowego Dnia Przedszkolaka. Podziękowaliśmy gospodarzom za gościnę. Wszystkim się spodobało, pogoda dopisywała. Dzieci wracały do przedszkola radosne. W drodze powrotnej wszyscy śpiewali znane przedszkolakom piosenki.

Dnia 01.10.2018r. świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Dziewczynki z naszej grupy przygotowały chłopcom laurki własnoręcznie wykonane i składały życzenia. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego częstowali przedszkolaków słodyczami.

Rozmawiając o owocach i warzywach przypomnieliśmy sobie ich nazwy na podstawie znanego utworu "Na straganie" i utrwaliliśmy nazewnictwo i bawiliśmy się sylwetami w kąciku teatralnym. Nauczyliśmy się rozróżniać je i dopasowywaliśmy brakujące połowy. Oglądaliśmy wybrane okazy, wąchaliśmy, smakowaliśmy. Segregowaliśmy i porównywaliśmy zbiory. Wiemy, które możemy jeść na surowo, a które trzeba ugotować. Dowiedzieliśmy się jak powstaje sok. Ze smakiem wypiliśmy świeżą porcję witamin. Poznaliśmy jesienne owoce i warzywa: gruszki, jabłka, śliwki; buraki, ogórki, dynie, ziemniaki. Poprzez zabawę dowiedzieliśmy się i zapamiętaliśmy jak się nazywają drzewa owocowe w sadzie. Zastanawialiśmy się co możemy zrobić z warzyw i owoców. Wiemy, że jesienią robi się przetwory domowe, dzięki którym mamy owoce i warzywa przez cały rok.

12 października 2018r.pamiętaliśmy również o naszych Paniach. Dlatego też w Dniu Edukacji Narodowej, w którym obchodziły one swoje święto, powitaliśmy je gorąco życzeniami, piosenką oraz kwiatami. Panie wychowawczynie bardzo się ucieszyły, mocno nas wyściskały i poczęstowały słodkościami.

 

Czas jesieni. Na spacerach podziwialiśmy jesień w lesie i zbieraliśmy jesienny materiał przyrodniczy: kolorowe liście, żołędzie, kasztany, szyszki. Opowiadaliśmy o oznakach jesieni. Nauczyliśmy się nazw jesiennych drzew i ich owoców: kasztanowiec - kasztan, dąb - żołądź, jarzębina - jarzębina, klon – noski, sosna/świerk – szyszka. Segregowaliśmy materiał przyrodniczy, przeliczaliśmy zbiory, określaliśmy który jest większy, który mniejszy, a które są takie same. Obliczaliśmy o ile różnią się zbiory. Wykonaliśmy kilka prac plastycznych z wykorzystaniem materiału przyrodniczego: jesienne obrazki, ziemniaczane ludziki i stworki z kasztanów, suszonych liści. Poznaliśmy nazwy grzybów, dowiedzieliśmy się, które są jadalne, a które trujące. Nauczyliśmy się, że chociaż nie możemy zbierać grzybów trujących, to ich nie niszczymy i nie depczemy. Uczyliśmy się o drzewach liściastych i iglastych i jak je rozróżniać. Poznaliśmy różne rodzaje szyszek – jodłową, sosnową i świerkową.

 

Dnia 25.10.2018 r. odbyły się warsztaty kulinarne. Pani Sylwia Urban-mama Nikoli zgłębiała tajniki wypieku chleba na zakwasie. Pokazała dzieciom przygotowane produkty, mąkę żytnią, mąkę tortową i różne ziarna: słonecznik nasiona dyni, siemię lniane, nasiona dyni- na posypkę pieczywa i do środka ciasta. Najpierw wymieszaliśmy ciasto na bułeczki z pomocą pani Sylwii. Potem przygotowaliśmy kanapki z upieczonego wcześniej i przestudzonego chlebka. Każdy przedszkolak sam smarował chleb masłem i obkładał przygotowaną wędliną, serkiem, pomidorem, ogórkiem- kanapkę. Po degustacji upieczonego chleba, rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu. Rozwiązaliśmy zagadki oraz przypomnieliśmy historyjkę obrazkową  "od ziarenka do bochenka". Potem umyliśmy ręce aby formować bułeczki według własnej fantazji. Pokropiliśmy wodą i posypywaliśmy wszystkie bułki makiem i sezamem. Wszystko układaliśmy na natłuszczonych masłem blachach, które wkładaliśmy do pieca w kuchni szkolnej. Upieczone bułeczki zjedliśmy po upieczeniu i ostudzeniu. Na zakończenie dzieci złożyły naszemu gościowi serdeczne podziękowania oraz zaśpiewały piosenkę "Mało nas do pieczenia chleba..."Wszyscy orzekliśmy, że pieczywo było pyszne. Zajęcia dostarczyły nam wiele radości i rozwinęły umiejętności kulinarne. Zaprosiliśmy panią Sylwię na pieczenie ciasteczek przed świętami.

31 X 2018 r. dzieci z zerówki wybrały się na groby znajdujące się w pobliskim lesie w Wielkim Bukowcu. Koniec października to czas kiedy odwiedzamy groby zmarłych. Dzieci zapaliły na  grobach przyniesione przez siebie znicze. W zadumie wróciliśmy do szkoły. Po powrocie rozmawialiśmy o uczuciach jakie towarzyszą nam w tych dniach.

Dnia 8.11 2018 r. Jeże nawet nie wiedzą, że mają swoje święto. Nie wiedzą, że 10 listopada obchodzimy Dzień Jeża, bo wtedy śpią już zwinięte w ciasny kłębuszek w swoim gnieździe z liści i trawy, w zaroślach ukryty wśród gałęzi na ziemi. Jeże zjadają owady i drobne zwierzęta. W dzień jeże śpią. W rzeczywistości jeże są gatunkiem chronionym i zagrożonym i bez odpowiedniej ochrony w ciągu kilkunastu lat wyginą. Niestety, największym zagrożeniem dla jeży jest człowiek, dlatego tak ważne jest aby poznać zwyczaje i potrzeby jeży. Dzięki temu łatwiej będzie je chronić. Przedszkolaki ozdabiały sylwety jeży igiełkami sosen, wysłuchały historyjkę obrazkową pt."Kolczatek", nauczyły się rymowanki "wyszedł jeżyk"...lepiły z masy solnej przyjaznego zwierzaka, były też zabawy ruchowe "idzie jeż" itp. Zachęcamy, byście świętowali Dzień Jeża czytając o nich, oglądając filmy i bawiąc się uczyli.

W dniu 26. 11. 2018 r. nasze przedszkolaki z grupy "Motyle" uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem - pluszowym misiem. Każdy zakładał maskę misia i opowiadał historię swojej maskotki. Odwiedzili nas starsi uczniowie SU wraz z p. Hanną Połom, którzy wraz z misiem zadawali przedszkolakom zagadki. Za prawidłowe odpowiedzi otrzymali misiowe medale do kolorowania. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy "mam ja misia pluszowego"- w misiowej krainie. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: ćwiczenia gimnastyczne z misiami, zabawy, konkursy, poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach, degustowały miód – przysmak misiów oraz wykonały prace plastyczno - techniczne. Recytowaliśmy zbiorowo wiersz pt., „Miś”. Bawiliśmy się ze swoimi misiami przy piosence. Słuchaliśmy wiersza Cz. Janczarskiego „naprawiamy misia” i oglądaliśmy film "Złotowłosa i trzy niedźwiadki" Było dużo zabaw ruchowo-naśladowczych. Na zakończenie zrobiono pamiątkowe zdjęcia z misiami.

          W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola wszystkie najukochańsze misie, misiaczki, miśki, małe i duże, białe i brązowe i wspólne się będziemy uczyć i bawić bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

Dnia 29.11.2018 r. był dla wszystkich przedszkolaków wyjątkowy. Do dzisiaj przetrwała jedynie tradycja andrzejkowa, będąca zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami dziewcząt i chłopców. Obecnie andrzejki są wesołym spotkaniem towarzyskim dostarczającym wielu przeżyć i emocji. Właśnie w tym dniu dzieci miały okazję spotkać się z kolegami, z grupy maluchów uczestnicząc w Balu Andrzejkowym. Pani  M. Pater wraz z panią Anną Gracz zaprosiły dzieci i panie z grupy "Promyki" do pięknie wystrojonej sali przedszkolnej,  do udziału w przygotowanych zabawach. Spotkanie rozpoczęliśmy wierszem- Dziś Andrzejki fajna sprawa, dla nas wszystkich to zabawa ręce w górę....Starszaki powitały dzieci z grupy młodszej wspólnym pląsem – „Witamy  Was”- oraz  zabawą „Krąg przyjaźni”- przekazaniem kluczyka koledze. Zabawom nie było końca- "wędrujący kapelusz", pląs –"papuga kolorowa", "taniec butów", zabawa taneczna ze zmianą partnera” dwum tańczyć się zachciało", zabawy z balonem. Przedszkolaki wykonywały zadania ukryte w listach przy zaczarowanych kluczykach oznaczonych kolorami. Była to praca w grupach. Zaplanowano z dziećmi rysowanie muzyki-mały relaks... Zabawy z hula-hop- w kręgu też dzieciom się podobały. Maluchy brały udział w zabawie "lwy przechodzą przez obręcz",  starszaki- "obręcz goni obręcz". Wszyscy brali udział w cięciu niteczki w zabawie "tajemniczy cukierek”. Były również zabawy z chustą animacyjną- poszukiwaniem kolorów i zabawę w "karuzelę" i z piosenką "pada, pada"...Na zakończenie była zabawa podsumowująca spotkanie – „Co ci się najbardziej podobało”. Był wspólny słodko-owocowy poczęstunek. Na pożegnanie– podziękowano sobie wzajemnie  za wspólną zabawę. Na pamiątkę dzisiejszego dnia dzieci zabrały kolorowe baloniki. Andrzejki w naszym przedszkolu były niezwykle udane.

Dnia 6 XII 2018 r. czekaliśmy na Świętego Mikołaja. Najpierw odwiedził wszystkich uczniów pan dyrektor Jarosław Wrzałka. Powitał dzieci mikołajkowym powitaniem ho! ho! ho!  i poczęstował cukierkami. Dzieci wspólnie zatańczyły i zaśpiewały.

Wszystkie dzieci Mikołaja kochają

Wszystkie dzieci na Niego czekają.

Moc prezentów każdemu przyniesie,

Każe dziecko z prezentów się cieszy….”      

Tak śpiewały dzieci w grupie w oczekiwaniu na spotkanie ze świętym Mikołajem. Pani Gosia przeczytała list który otrzymał od Mikołaja- Hubert . Mikołaj napisał, pamiętaj, że prawdziwe bohaterstwo polega na pokonywaniu własnych słabości, lenistwa i bycia wytrwałym. Każde dziecko może zbierać plusy za dobre uczynki na Liście Grzecznych Dzieci i wtedy otrzymają wyjątkowy prezent.

Aż tu nagle dźwięk dzwoneczków... i już wiadomo co za gość przybył do nas. Ale, ku naszemu zdziwieniu znaleźliśmy list od Świętego Mikołaja z zadaniami do wykonania przez dzieci.   Najpierw ułożyły puzzle z choinką i prezentami, odgadywały zagadki, wykonały ćwiczenia gimnastyczne, odczytały rebusy, zaśpiewały, zatańczyły i po wykonaniu wszystkich zadań wróciły do sali, aby tam czekać na spotkanie z Mikołajem. Dzieci śpiewały  piosenki "Przyjedź do nas"... "Mikołaj", dla naszego honorowego gościa. I kiedy śpiewaliśmy coraz głośniej i radośniej wszedł Święty Mikołaj. Ach, ile prezentów miał ze sobą!!! Zanim jednak je rozdał to się upewnił, czy wszystkie dzieci w przedszkolu są grzeczne. Panie nas chwaliły zatem Mikołaj nie zwlekał i prezenty wręczył każdemu. Ale to nie koniec naszego spotkania. Kiedy już nacieszyliśmy się prezentami, zaczęła się zabawa przy muzyce a potem każdy przedszkolak wykonał portret Mikołaja. Dzień 6 XII to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Rozumiemy to, że Mikołaj musi ruszyć w dalszą drogę do innych dzieci.

Dnia 17 XII 2018 r. dzieci z grupy "Motyle" wraz z p. Sylwią Urban -mamą Nikoli piekły świąteczne ciasteczka. Każde dziecko przyniosło z domu lukier i posypkę do dekoracji ciastek. Potrzebne składniki do wypieku przyniosła pani Sylwia. Przygotowania rozpoczęły się od poznania składników, które są potrzebne do zrobienia ciasta. Dzieci  umyły ręce i udały się do szkolnej kuchni z potrzebnymi produktami i przyborami tj. wałkiem i foremkami do ciastek. Dzieci z radością pomagały w przygotowaniu ciasta, dodając składniki i mieszając je ze sobą, by w efekcie powstały ciasteczka. Każdy przedszkolak miał szansę spróbować swoich sił kulinarnych.  Dzieci samodzielnie wyrobiły ciasto, wałkowały wycinały ciastko foremką o wybranym kształcie. Następnie układały je na blasze i z pomocą pań wkładały do piekarnika. W tej kulinarnej pracy pomagała przedszkolakom p. logopeda Hania Połom. Wystudzone ciastka różnego kształtu dzieci lukrowały przygotowaną przez p. A. Gracz kakaową polewą i posypywały kolorową posypką. Tak udekorowane ciasteczka pojawią się na stole podczas spotkania opłatkowego. To były bardzo ciekawe zajęcia w szkolnej kuchni. Wspólne pieczenie było przyjemną zabawą, a jeszcze przyjemniejsza była degustacja upieczonych w szkolnej kuchni ciastek.

Dnia 20 XII 2018 r. rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. "Kartka bożonarodzeniowa" zorganizowany dla grupy starszaków. Wychowawca M. Pater ogłosiła konkurs na początku grudnia w którym mogły wziąć udział wszystkie chętne dzieci z grupy"Motyle". Prace w formacie A-5 należało wykonać w domu pod opieką rodziców. Celem było wprowadzenie w atmosferę świąt, wspólny pomysł  na wykonanie kartki dowolną techniką plastyczną. Pobudzanie kreatywności rodziców i dzieci. Zorganizowanie wystawy prac. Pani A. Gracz przygotowała tablicę z ponumerowanymi pracami konkursowymi. Jury wyłoniło najciekawsze prace i ogłoszono wyniki. Pan dyrektor Jarosław Wrzałka przybył na uroczyste wręczenie dyplomów i nagród. Upominki i dyplomiki wręczono wszystkim dzieciom oddziału zerowego biorącym udział w tym konkursie.

 I miejsce zajęła Agata Langowska,

 II miejsce-Nikola Urban,

III miejsce-Hubert Jaszczerski, Mateusz Stosik i Mikołaj Piasecki,

wyróżnienie-Filip Kozłowski.

Magia czytania!
Częste czytanie dzieciom wpływa na rozwój i wyobraźni i aktywności intelektualnej. 19 grudnia, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, p. Iwona Kielbratowska, mama Jagny, czytała dzieciom bajki świąteczne. Przedszkolaki przeniosły się w świat magii Świąt. Dziękujemy p. Iwonie i zapraszamy inne mamy do czytania dzieciom. 

W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia nasz oddział przedszkolny odwiedził p. Krzysztof Kielbratowski, wujek Jagny z grupy "Promyki", aby wspólnie z przedszkolakami zaśpiewać znane kolędy i pastorałki. Było to niezwykłe spotkanie. Śpiew kolęd słychać było w całej szkole i wkrótce do śpiewających przedszkolaków dołączyły dzieci z pierwszej klasy z wychowawcą p. Iwoną Magalską.  Dzieci rozśpiewane i wsłuchane w piękną grę na gitarze, poczuły magię Świąt. Dziękujemy p. Krzysztofowi, że wprowadził nas w świąteczny nastrój, żebyśmy mogli poczuć magię Świąt.

21.12.2018r. Składaliśmy sobie życzenia dzieląc się opłatkiem.  Był gwiazdor i obdarował przedszkolaków upominkami -PODUSZKAMI, my recytowaliśmy wiersze i śpiewaliśmy piosenki tematyczne o nadchodzących świętach. Śpiewaliśmy także ulubione kolędy. Braliśmy udział w szkolnych jasełkach.

 

SPOTKANIE z absolwentem naszej szkoły

Dnia 21 stycznia 2019 r. naszą szkołę i przedszkolaków odwiedzili uczniowie Technikum Leśnego im. A. Loreta w Tucholi -Filip Pater i Julia Misiak z klasy III. Przedstawili dwóm grupom przedszkolnym i klasie I przygotowaną prezentację pt: "LAS W ŻYCIU CZŁOWIEKA".  Opowiadali dzieciom o lesie i jego mieszkańcach. Przedstawili definicję lasu. Dzieci dowiedziały się że las jest jednym z podstawowych ekosystemów lądowych i zapewnia równowagę środowiska przyrodniczego. Poznały warstwową budowę lasu. Przedszkolaki poznały nazwy drzew iglastych, dowiedziały się jak wyglądają ich gałązki i szyszki oraz drzewa liściaste i ich owoce.  Przedstawili postać leśnika jako gospodarza lasu i osobę odpowiedzialną za utrzymanie porządku w lesie. Najwięcej emocji wzbudziły historie o zwierzętach zamieszkujących las. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać zwyczaje wybranych zwierząt (sarny, dzika, lisa) zamieszkujących lasy naszej okolicy. Poznały tropy tych zwierząt i dowiedziały się, czy trzeba bać się wilka. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, w jaki sposób pomóc zwierzętom przetrwać zimę i dlaczego niektóre zwierzęta gromadzą zapasy, a inne zapadają w sen zimowy. Podkreślili, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Podczas spotkania Filip i Julia zadawali przedszkolakom i uczniom klasy I wiele pytań, z którymi dzieciaki świetnie sobie radziły. Wykazały się dużą wiedzą na temat gatunków drzew i zwierząt, ptaków i grzybów. W trakcie spotkania dowiedziały się co mogą a co im nie wolno robić w lesie. Będą pamiętały o właściwym zachowywaniu się w lesie. Na zakończenie zrobiono pamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania.

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości i wspólnych tańców.
Dnia 23.01.2019 r. przedszkolaki z naszej szkoły z okazji Dnia Babci i Dziadka zaprosiły swe babcie i dziadków na uroczystość przedszkolną. Na początku głos zabrała  wychowawca M. Pater składając najserdeczniejsze życzenia z okazji obchodzonego święta i powitała zaproszonych gości. Scenerię okolicznościową i uroczystość przygotowały panie: Małgorzata Pater oraz Alicja Kłos z pomocą pani Anny Gracz i Honoraty Jaszczerskiej. Maluszki zaprezentowały swoje umiejętności, recytowały wierszyki, śpiewały piosenki a potem pięcio i sześciolatki, ubrane w chustki i spódnice dziewczynki, kapelusze i wąsy chłopcy, recytowały wiersze i śpiewały piosenki, tańczyły, inscenizowały ruchem, przedstawiały scenki o babci i dziadku. Wszystkie przedszkolaki  z wypiekami na twarzy zaprezentowały swoje role. Babcie i dziadkowie otrzymali od swych wnuków piękne zimowe obrazki, kwiatki z lizakami i upominki. Z zachwytem wpatrywali się w swoje pociechy. Poczęstunek dla zaproszonych gości oraz dzieci przygotowali rodzice. Uroczystość uświetniły wspólne tańce przedszkolaków wraz z babciami i dziadkami oraz przygotowane przez panią Zaproszeni goście dzielili się swoimi wrażeniami, dziękowali za zaproszenie i tak miłe ugoszczenie. Na pewno na długą zapamiętają ten dzień.

 

Dnia 25.01.2019 r. odbyła się dla wszystkich przedszkolaków wyczekiwana zabawa karnawałowa. Wszystkich uczestników balu powitał pan dyrektor Jarosław Wrzałka. Dzieci przebrane były w różnobarwne stroje. Na przedszkolnym balu znalazły się: królewny, wróżki, żołnierze, kowboje, policjanci, strażacy, czarodzieje, czarownice, zwierzątka, elfy i wiele innych postaci bajkowych. Na zabawie nie zabrakło konkursów oraz atrakcji, które przeprowadziła  p. Anna Szweda. Nad prawidłową organizacją czuwały panie wychowawczynie wraz z paniami wspomagającymi. Były zabawy z chustą animacyjną. Dzieci bawiły się przy dziecięcych oraz współczesnych piosenkach, pląsach i zabawach oraz chętnie uczestniczyły w zabawach ruchowych. Brały udział w konkursach i balonowych szaleństwach. Bal zakończyła miła niespodzianka –fontanna owocowo- czekoladowa.  Przedszkolaki na pewno długo będą pamiętały ten taneczno -przebierańcowy dzień.

 

15.03.2019r. Konkurs Poezji Dziecięcej. Uczestnikami konkursu były dzieci 3,4,5,6 letnie z naszych oddziałów przedszkolnych. Do udziału w nim przygotowywały swoje pociechy ich rodzice. Konkurs Recytatorski jest jedną z form współpracy z rodzicami. Celem współpracy jest zachęcanie rodziców do podejmowania wspólnych zabaw z dzieckiem, wzmacnianie więzi uczuciowej między członkami rodziny, kontakt z poezją dziecięcą i propagowanie kulturalnego spędzania czasu wolnego z dzieckiem. Konkurs jest ważnym elementem edukacji przedszkolnej, bowiem zachęca do troski o język ojczysty, rozbudza zainteresowanie sztuką pięknego wysławiania się oraz popularyzuje wiedzę o polskich poetach.

Wszystkich obecnych na konkursie recytatorskim powitała pani Małgorzata Pater, następnie dyrektor Jarosław Wrzałka zaprosił na występ recytatorów. Dzieci zaprezentowały różny poziom recytacji, swoimi interpretacjami przenieśli zebranych do kolorowego świata fantazji. Komisja konkursowa w składzie: Elżbieta Małecka, Paulina Jankowska, Hanna Połom, dyrektor Jarosław Wrzałka po wysłuchaniu recytatorów ogłosiła wyniki.

W GRUPIE STARSZAKÓW

I MIEJSCE -Kacper Mistygacz

II MIEJSCE-Alicja Otlewska

                    -Hubert Jaszczerski

III MIEJSCE-Nikola Urban

 

Wyróżnienia otrzymali: Agata Langowska, Dominika Lanzer, Michał Richert, Justyna Świeczkowska, Nikodem Mistygacz.

 

W GRUPIE MALUCHÓW

I MIEJSCE- AnastazjaKreja

II MIEJSCE- Natalia Gwizdała

III MIEJSCE- Kamila Szweda

Wyróżnienia otrzymali: Bartosz Czarnecki, Justyna Glaza, Jagna Kielbratowska, Konrad Kowalewski, Sara Smoleńska.

Zwycięzcy i wyróżnieni w konkursie otrzymali z rąk pana Dyrektora i wychowawców dyplomy i nagrody książkowe, maluchy-plecaki i bajeczki a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy i niespodzianki. Dziękujemy naszym recytatorom za dostarczenie wspaniałych przeżyć i emocji. Gratulujemy...

Po rozdaniu nagród i dyplomów zrobiono pamiątkowe zdjęcia. Pan Dyrektor podziękował wychowawcom Małgorzacie Pater i Alicji Kłos i paniom Annie Gracz i Honoracie Jaszczerskiej za przygotowanie konkursu i scenerii. Nagrody książkowe i plecaczki dla maluchów ufundowała Rada Rodziców. Upominki zakupione ze sprzedaży gazetek szkolnych  dla obu grup podarowała pani Mariola Ciesielska.

15.05.2019r.byliśmy na wycieczce w szkolnej bibliotece. Tam mieliśmy zajęcia. Pani Elżbieta Małecka zapoznała nas z przeznaczeniem biblioteki i księgozbiorem. Każdy z nas mógł wziąć wybraną książkę z ilustracjami i ją obejrzeć, a potem odłożyć na wyznaczone miejsce. Potem wysłuchaliśmy bajki pt.: „Calineczka” i po powrocie do sali wykonaliśmy ilustracje na ten temat. Grupa młodsza "Promyki" wysłuchała bajkę "Czerwony Kapturek" Panie ogłosiły konkurs plastyczny "spotkanie z książką" i jury spośród nauczycieli naszej szkoły nagrodziło prace. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 24.05.2019r. Na rozdanie dyplomów zaprosiliśmy Pana dyrektora Jarosława Wrzałkę. W grupie starszaków

I MIEJSCE Marta Jaworeńska

II MIEJSCE Alicja Otlewska

III MIEJSCE Jakub Tomaszewski

III MIEJSCE Justyna Świeczkowska,

wyróżnienia: Nikodem Mistygacz, Lena Fierka

 

w grupie młodszej:

I MIEJSCE AnastazjaKreja

II MIEJSCE Bartosz Czarnecki

III MIEJSCE Magdalena Tomaszewska

wyróżnienia: Kamila Szweda, Jagna Kielbratowska, Justyna Glaza

 Wszystkie dzieci otrzymały wafelki i dyplomy za udział a panie przygotowały nagrody  dla zwycięzców. Pani Elżbieta Małecka ufundowała nagrody książkowe.

29.05.2019r. Z okazji  „Dnia Rodziny” przygotowaliśmy stoły i scenę, białe serca na okna i różnokolorowe kwiaty motyle i biedronki.  Wystąpiliśmy przed naszymi rodzicami, Panem Dyrektorem, który powitał przedszkolaków i starszaków oraz zaproszonych gości z okazji Dnia Rodziny. Mamusie i tatusiowie stawili się punktualnie i z uwagą wysłuchali programu artystycznego w wykonaniu przedszkolaków. Przygotowaliśmy wiele wierszy i piosenek. Tańczyliśmy też taniec grupowy. Dzieci wcieliły się w role dorosłych i przedstawiły scenkę przedstawiającą rodziców spacerujących ze swoimi dziećmi. Wyśpiewaliśmy mamusiom i tatusiom jak bardzo ich kochamy i potrzebujemy. Na zakończenie artystycznego występu, podarowaliśmy Rodzicom piękne upominki i laurki wykonane osobiście. Występy zakończyły się odśpiewaniem tradycyjnego "100 lat".  Mamusie i tatusiowie bili brawo bo program artystyczny i upominki im się spodobały. Było ciasto, napoje i pyszne smakołyki.

30.05.2019r. pojechaliśmy na wycieczkę do Starogardu Gdańskiego. W galerii Neptun zjedliśmy śniadanie a potem w ulubione lody. Obejrzeliśmy w kinie Sokół „Przygody Wilka i Zająca”. Musical dla dzieci i młodzieży z oprawą muzyczną i świetlną. Po raz pierwszy zetknęliśmy się z prawdziwą sceną, widownią, kurtyną,  aktorami przebranymi w postacie z bajki. W przedstawieniu ukryte były elementy wychowawcze i ekologiczne a były to: celem w życiu powinno być poszukiwanie wartości takich jak: dobroć, serdeczność, miłość, chęć niesienia pomocy innym. Nie śmiecimy, nie hałasujemy w lesie, dbamy o czystość naszej ziemi. Należy być tolerancyjnym, nie należy być agresywnym. Strażak przestrzega przed pożarami w lesie. Wędkarz narzeka na zabrudzone wody. Była wspaniała scenografia, efekty sceniczne, lasery, dym, kolorowe skanery. Bardzo nam się podobało przedstawienie. Po spektaklu dla uczestników było losowanie nagród MP3, plecaki, lornetki, maskotki, piłki, lalki, książki. Z naszej szkoły szczęśliwy los miała Agata Langowska. Gratulujemy! Potem poszliśmy spacerkiem do supermarketu Carrefour. Tam powitał nas osobiście sam kierownik. Przygotowano dla dzieci poczęstunek i napoje. Dzieci miały możliwość zwiedzania magazynów, działów przyjmowania towarów, zwrotów. Poznały obowiązki ludzi tam pracujących. Miały możliwość kasowania towarów, obsługiwały klientów, szukały kodów, wybijały ceny na kasie. Spacerowaliśmy po działach ze zdrową żywnością.  Dzieci otrzymały na pożegnanie upominki.

11.06.2019r. Przy okazji „Dnia Świeżaka”, który w naszym przedszkolu obchodziliśmy, rozmawialiśmy o zdrowym żywieniu, witaminach a poprzez zabawy ze zgromadzonymi Świeżakami bardziej uświadomiliśmy sobie korzyści płynące ze spożywania owoców i warzyw. Podczas zajęć sprawnie podzieliliśmy nasze Świeżaki na warzywa i owoce. Rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące przytulanek. Wspólnie z przyjaciółmi warzywno – owocowymi śpiewaliśmy, tańczyliśmy i radośnie podskakiwaliśmy. Bawiliśmy się na chuście animacyjnej. Degustowaliśmy wafle-gofry,  które piekła p. Hania Rombalska a na koniec czekał na nas owocowo- warzywny poczęstunek. Pani Anna Gracz przygotowała dzieciom świeżakowy poczęstunek. Piknik na świeżym powietrzu był wspaniały. Było mnóstwo uśmiechu i wesołej zabawy!  Mnóstwo  przytulania i  radości. 

19.06.2019r. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 z zaproszonymi gośćmi. Przedstawiliśmy wiersze i piosenki okolicznościowe, wakacyjne rady o bezpieczeństwie i wspominaliśmy przedszkole. Żegnaliśmy tych, którzy idą do klasy I. Dyrektor szkoły i panie wychowawczynie wręczały dyplomy i upominki, a rodzicom podziękowania za zaangażowanie w życie przedszkola. Spotkamy się po wakacjach. Dobrych wakacji.

 

 

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

Dzień Świeżaka

Dzień Świeżaka

Wycieczka do Starogardu Gd.

Wycieczka do Starogardu Gd.

Dzień Rodziny

Dzień Rodziny

Konkurs plastyczny

Konkurs plastyczny

Konkurs recytatorski

Konkurs recytatorski

Zabawa karnawałowa

Zabawa karnawałowa

Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka

Spotkanie z absolwentami szkoły

Spotkanie z absolwentami szkoły

Spotkanie opłatkowe

Spotkanie opłatkowe

Kartka bożonarodzeniowa

Kartka bożonarodzeniowa

Pieczenie ciasteczek

Pieczenie ciasteczek

Mikołajki

Mikołajki

Andrzejki

Andrzejki

Dzień Misia

Dzień Misia

Na grobach

Na grobach

Dzień jeża

Dzień jeża

Jesienne zajęcia

Jesienne zajęcia

Święto kartofla

Święto kartofla

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Wrzesień 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Imieniny