Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Publiczna Szkoła Podstawowa w Wielkim Bukowcu

Apel upamiętniający Żołnierzy Wyklętych

Utworzono dnia 04.03.2024

Apel upamiętniający Żołnierzy Wyklętych

i 79. rocznicę wyzwolenia Wielkiego Bukowca

 

         

          1 marca w naszej szkole odbył się kolejny apel historyczny. Zebranych przedszkolaków, uczniów klasy „0” i klas 1-7, nauczycieli i pracowników powitał dyrektor szkoły Jarosław Wrzałka.  

            Apel zorganizowano z kilku przyczyn. Pierwszą był obchodzony właśnie 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O heroicznej walce żołnierzy niezłomnych z komunistami opowiedziała nauczycielka historii Beata Grabowska-Cieślikowska. Żołnierze ci tworzyli powojenną partyzantkę antykomunistyczną sprzeciwiając się planowej sowietyzacji Polski. Byli patriotami, a za swoją działalność spędzili najlepsze lata życia w polskich więzieniach, torturowani i poniżani. Sylwetki tych wielkich patriotów na tle wyświetlonej prezentacji przedstawili uczniowie zajęć teatralnych przygotowani przez nauczycielkę języka polskiego Mariolę Ciesielską. Swój występ zakończyli nastrojową pieśnią Lecha Makowieckiego pt. „Ballada o Rotmistrzu Pileckim”.

                   Kolejnym historycznym tematem poruszanym na apelu była opracowana przez grupę nauczycieli Historia szkoły. Efekty tej pracy można obejrzeć na stronie internetowej szkoły, gdzie umieszczona została nowa zakładka o nazwie  „Historia szkoły. W zakładce znajduje się:

1.Oparcowanie historii szkoły na podstawie analizy dwóch najstarszych kronik szkolnych.

2.Zdjęcia z najstarszych kronik szkolnych w formie prezentacji.

3.Historia szkoły od 1995r. do współczesności.

W  opracowaniu zakładki Historia szkoły wzięły udział nauczycielki Mariola Ciesielska, Magdalena Bielińska i Beata Grabowska-Cieślikowska. Zawartość strony została zaprezentowana uczniom przez nauczycielkę Beatę Cieślikowską. Można śmiało powiedzieć, że w tym momencie apelu nastąpiła integracja naszej szkolnej społeczności, która żywo komentowała rozpoznawanych na slajdach nauczycieli i uczniów. Przy okazji uczniowie szkoły mieli okazję obejrzeć egzemplarz jednej z kronik szkolnych i poznać jego zawartość. Następnie uczniowie klasy szóstej przeczytali fragmenty opracowanego streszczenia najstarszych kronik szkolnych. Opracowanie to w formie pisemnej otrzymali nauczyciele-wychowawcy jako pomoc dydaktyczną. Zachęcamy wszystkich do wejścia na stronę internetową szkoły i zapoznania się z zawartością zakładki. Mamy nadzieję, że ta praca nauczycieli na rzecz szkolnej i lokalnej społeczności będzie pomocna w pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczycieli w najbliższych latach a także spotka się z zainteresowaniem absolwentów i byłych pracowników szkoły.

            Przypadająca w tym roku 79. rocznica wyzwolenia Wielkiego Bukowca spod okupacji niemieckiej w 1945 roku była kolejnym - trzecim powodem zorganizowania apelu. Atmosferę wydarzeń związanych z wyzwoleniem miejscowości najlepiej odda wpis w szkolnej kronice z dnia 5.03.1968 roku: „Po długich i ciężkich latach wojny została wyzwolona nasza wieś spod okupanta. Była to niedziela. Piękny dzień marcowy 1945 roku. Spod lasu nadciągać zaczęło dużo czołgów. Na wieść o tym ludzie bardzo cieszyli się, gdyż były to wojska wyzwoleńcze. Niemców ogarnął strach. Spiesznie zbierali się do opuszczenia wsi. Wojska polskie i radzieckie zaczęły ostro atakować wojska okupanta. Przestraszeni mieszkańcy chowali się do piwnic. Powychodzili dopiero wtedy, gdy wioska została całkowicie oczyszczona z wrogów. Walka z okupantem była ciężka i krwawa lecz zwycięska.” Tekst ten przeczytał na apelu uczeń klasy szóstej Jacek Wrzosek. Postanowiliśmy powrócić do obchodzonej dawno temu tego dnia w szkole tradycji zapalania zniczy na grobie masowym nr.50. Tak jak dawniej harcerze ze szkoły w Wielkim Bukowcu z okazji wyzwolenia miejscowości odwiedzali grób masowy nr 50, tak i my współcześnie z grupą uczniów wybierzemy się na ten grób, aby uczcić poległych.

            Apel zakończył się występem szkolnego zespołu wokalnego w składzie: Marta Góra, Oliwia Kowalewska, Klaudia Kordowska, Olek Kalinowski. Tym razem grupa zaprezentowała utwór zespołu Contra Mundum „Już dopala się ogień biwaku”.

To był długi i ważny apel. W ten sposób godnie uczciliśmy w naszej szkole pamięć zapomnianych bohaterów, także tych związanych z naszą lokalną społecznością.

 

Beata Grabowska-Cieślikowska

Apel upamiętniający Żołnierzy Wyklętych

Utworzono dnia 05.03.2024, 11:53

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 13

W poprzednim tygodniu: 206

W tym miesiącu: 928

W poprzednim miesiącu: 999

Wszystkich: 51717